آیا استفاده از دستگاه تصفیه آب خانگی کار درستی است ؟
با کلیک بر روی 1+ تک موج را محبوب کنید
خداوند آزادی را آفرید و انسان بردگی را.
خوش آمدید - امروز : چهارشنبه ۲۷ تیر ۱۳۹۷
خانه » سلامت » آیا استفاده از دستگاه تصفیه آب خانگی کار درستی است ؟

آیا استفاده از دستگاه تصفیه آب خانگی کار درستی است ؟

آب های شهری با موادی همراه هستند که بدن در مقابل این مواد نمیتواند واکنش درستی نشان دهد و در نتیجه مغلوب آن ها خواهد شد. شاید دیده باشید که از شیرهای آب خانگی سنگ های ریز یا حتی گاهی اوقات سنگ های با اندازه های بزرگتر بیرون می آید. در این مواقع افراد به سراغ دستگاه تصفیه آب در خانه میروند. آیا استفاده از دستگاه تصفیه آب خانگی کار درستی است ؟

مرکز سلامت محیط و کار وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی، در اطلاعیه ای هشدار داد: برخی شرکت‌های تبلیغ کننده دستگاه‌های تصفیه آب برای فریب اذهان عمومی از بابت آلوده جلوه دادن آب آشامیدنی و فروش دستگاه‌های خود، اقدام به ساخت فیلم‌های تبلیغاتی می‌کنند، اما مردم نباید فریب این تبلیغات سوء را بخورند.

در این فیلم‌های تبلیغاتی، آب آشامیدنی شبکه لوله کشی را با الکترودهای تجاری ( آهن –آلومینیوم ) الکترولیز می‌کنند. آب دارای املاح با الکترودهای تجاری ( آهن و آلومینیوم ) باعث تولید رنگ و لجن بر اثر آزادسازی یون‌های آلومینیوم و آهن شده و منجر به تولید آبی کدر و سیاه می شود که به تصور اشتباه، ناخالصی‌های آب است.
در حالی که رسوبات تشکیل شده، ناشی از واکنش یون‌های آزاد شده از الکترودها با آب مورد آزمایش است و استفاده‌های سودجویانه از این الکترولیز می شود. تمام آب‌ها شامل آب‌های سطحی و زیرزمینی حاوی یون‌هایی مانند سدیم، پتاسیم، کلسیم، منیزیم، سولفات، کلرور، فلوراید و… هستند که عمدتا ناشی از انحلال مواد معدنی در آب هستند و وجود آن ها در صورتی که در محدوده مجاز باشند، برای سلامت مفید است.

انتخاب نوع تصفیه آب بر اساس ویژگی‌های آن است. این کار توسط متخصصان انجام می‌شود و برای آب‌هایی که در شبکه عمومی توسط شرکت های آب و فاضلاب تامین و توسط معاونت‌های بهداشت دانشگاه‌های علوم پزشکی کشور نظارت می‌شود، نیازی به تصفیه آب اضافی نیست و در صورت لزوم این کار توسط تامین کنندگان آب انجام می‌شود.
از طرف دیگر سامانه‌های تصفیه آب در شبکه‌های عمومی بطور دائم توسط کارشناسان شرکت‌های آب و فاضلاب و معاونت‌های بهداشت دانشگاه‌های علوم پزشکی کشور تحت کنترل و آزمایش قرار می‌گیرند و نگهداری می‌شوند در صورتی‌که در سامانه‌های تصفیه آب خانگی این کنترل‌ها انجام نشده و به هر دلیلی دچار مشکل شوند آب بی کیفیت و بعضا آلوده در اختیار مصرف کننده قرار می‌گیرد.

به گزارش روابط عمومی معاونت بهداشت، برخی از دستگاه‌های تصفیه آب، املاح آب را که برای سلامتی مفید هستند به شدت کاهش می‌دهند، همچنین در صورت عدم نگهداری صحیح از این دستگاه‌ها بار میکروبی آن افزایش می‌یابد و به دلیل حذف کلر آب می‌تواند با آلودگی ثانویه مواجه شود. لذا به شهروندان توصیه می شود که در مناطقی که آب توسط شرکت‌های آب و فاضلاب تامین می‌شود و مورد تایید مقامات بهداشتی است، نیازی به استفاده از دستگاه های تصفیه آب نیست و وزارت بهداشت نیز هیچکدام از این دستگاه ها را مورد تایید قرار نداده و توصیه‌ای هم برای استفاده از آن ندارد.

             
اشتراک گذاری مطلب
ایمیل شما آشکار نمی شود

نوشتن دیدگاه

استفاده از مطالب تنها با ذکر منبع امکانپذیر است. این سایت ثبت شده در ستاد ساماندهی وزارت ارشاد اسلامی میباشد و تمام فعالیت های این سایت طبق قوانین جمهوری اسلامی ایران میباشد. - طراحی شده توسط پارس تمز