علمی - مجله اینترنتی تک موج
با کلیک بر روی 1+ تک موج را محبوب کنید
هر روز، روزي است كه هست و هرگز در جهان روزهاي هم شكلي وجود نداشته است.
خوش آمدید - امروز : جمعه ۴ خرداد ۱۳۹۷
خانه » علمی

علمی

دلیل تعرق زیاد!؟

شاید جزوه اون دسته از آدمایی هستین که زیاد عرق میکنید حتی زمانی که فعالیتتون کمه .برای دونستن دلیل این موضوع و راهی برای پیشگیری همراه تک موج باشید

ـ بیماری هایی که باعث تعریق زیادی می شود.
۲ـ داروها و مواد خوراکی محرک.
۳ـ علت های ناشناخته و سرشتی.

مهم این است که تعریق زیادی به هر دلیلی که باشد باعث آزار فرد از نظر اجتماعی و شغلی می شود. خیلی وقت ها تعریق زیادی دست ها موجب می شود فرد موقع نوشتن و خواندن به دلیل خیس شدن کاغذها دچار مشکل شود و نواختن آلات موسیقی غیرممکن شود و امکانش وجود ندارد.

تعریق زیاد زیر بغل هم باعث ایجاد تغییر رنگ لباس و بوی بد می شود و آزاردهنده است. برخی بیماری ها باعث تعریق در تمام مناطق بدن می شود. از مهم ترین این بیماری ها می توان به پرکاری تیروئید، دیابت، افت قند خون، نقرس، فئوکروموسیتوم و یائسگی اشاره کرد. بیماری های بدخیم، درد مزمن و خوردن الکل و نیز برخی داروها هم از علل تعریق زیادی در تمام نقاط بدن است.

در مورد تعریق کف دست و زیر بغل شایع ترین دلیل سرشتی و ناشناخته است، ولی گاهی خوردن غذاهایی مثل شکلات، قهوه و ادویه زیاد باعث این مشکل می شود. تعریق سرشتی در مناطق کف دست و زیر بغل معمولا در سنین نوجوانی شروع می شود و نشانه خوش خیم بودن آن، این است که در موقع خواب تعریق قطع می شود.

اگه ماه نبود چه اتفاقی میوفتاد!

به گزارش تک موج ژاک لاسکار، ستاره شناس فرانسوی در سال ۱۹۹۳ با انجام محاسبات پیچیده ریاضی به این نتیجه رسید که وجود گرانش ماه در ثابت نگه داشتن انحراف محوری زمین حیاتی است. انحراف محوری زمین در تعیین الگوی آب و هوایی نقش بسیار مهمی دارد

و اگر دائم در حال تغییر باشد باعث بروز یک شرایط آب و هوایی بشدت متغیر می شود که تبعات زیست محیطی آن آرامش ساکنان زمین را مختل خواهد کرد.لاسکار معتقد است ما زمینی ها بسیار خوش اقبال هستیم که قمری به این بزرگی بالای سرمان در آسمان داریم.

 

هیچ کدام از سیاره های سنگی منظومه شمسی از این موهبت برخوردار نیستند. مریخ یا همان سیاره سرخ دو ماه کوچک دارد که با نام های فوبوس و دِیموس شناخته می شوند.اینها در واقع سیارک هایی بوده اند که در مدار مریخ به دام افتاده و البته تأثیر چندانی روی مریخ ندارند.

 

از این رو، انحراف محوری مریخ میلیون ها سال است که مرتباً تغییر می کند و حتی گاهی انحراف محور چرخشی آن به بزرگی حداقل ۴۵ درجه می رسد. اما این خوش اقبالی زمینی ها در داشتن یک ماه منحصر به فرد فقط حاصل یک اتفاق بود.۴٫۵ میلیارد سال پیش

یک سیاره یا سیارک عظیم (تقریباً به اندازه مریخ) با زمین برخورد کرد و از خرده سنگ های حاصل از این انفجار مهیب، ماه شکل گرفت. بر اساس فرضیه زمین کمیاب، پیتر وارد و دونالد براونلی در کتابی با همین عنوان استدلال کردند که فقط در سیاره های بسیار معدودی همه چیز برای تکامل حیات مهیاست.

 

حال یافته های اخیر حاکی از آن است که باید در تحلیل های پیشین شک کرد.جک لیسوئر از مرکز تحقیقات آمِس ناسا، جیسن بارنز از دانشگاه آیداهو و جان چمبرز از مؤسسه علوم کارنِگی به اتفاق نشان دادند که اگر ماه نبود چه اتفاقی برای زمین می افتاد. پژوهشگران دریافتند

 

در صورت نبود ماه فقط ده درجه به انحراف فعلی محور چرخشی زمین که ۲۳٫۵ درجه است، اضافه خواهد شد.به نظر می رسد لاسکار در محاسبات خود دچار اشتباه شده بود. کامپیوترهای عصر جدید سریع تر و پرقدرت تر از ماشین های محاسباتی دهه ۱۹۹۰ عمل می کنند و می توانند

 

نتایج دقیق تری ارائه دهند.پژوهشگران گفته اند که اگر زمین سریع تر می چرخید، مثلاً این که طول یک شبانه روز کمتر از ده ساعت می شد یا جهت چرخش زمین برعکس می شد، یعنی این که خورشید از مغرب طلوع و در مشرق غروب می کرد، آن وقت زمین می توانست از نیروی

گرانشی سایر سیارات به ویژه مشتری استفاده کند و دیگر نیازی به ماه نداشت.زمین هر ۲۴ ساعت یک بار به دور خود می چرخد. بعد از اتفاقی که به شکل گیری ماه منجر شد، زمین هر چهار یا پنج ساعت یک بار به دور خود می چرخید. اما سرعت چرخش آن به علت وجود ماه بتدریج

 

کم شد.سرعت چرخش زمین پیش از شکل گیری ماه هنوز مشخص نیست، اما گمان می رود که حرکت سریعی داشته و حتی گاهی جهت چرخش آن عوض می شده است. در زمان پیدایش زمین این برخورد اجرام سنگین بود که بر جهت چرخش آن اثر گذاشت پژوهشگران

 

معتقدند که جهت چرخش بیشتر سیارات سنگی از غرب به شرق است، اما عده دیگری اظهار می کنند بعضی سیارات سنگی در هر دو جهت می چرخند و این یعنی تعداد سیاراتی که جهت چرخش آنها از شرق به غرب است کم نیست.پژوهشگران نتیجه گرفتند

 

که حیات در سیارات سنگی به وجود ماه وابسته نیست. حتی در بعضی موارد وجود یک ماه بزرگ می تواند تبعات زیست محیطی فاجعه بار داشته باشد. یافته های اخیر موقعیت جدیدی را برای اختر زیست شناسان فراهم کرده تا در جستجوی سکونتگاه های فرازمینی به موقعیت های جدیدتری فکر کنند.

اینکه فضا سه بعدی است چه علتی دارد ؟

یکی از مواردی که برای انسان جالب میباشد و توجه ها را به خود جلب میکند ، بحث فضا است. فضا بحثی پیچیده است که برخی از مسائل آن قابل فهم نیستند و خداوند متعال در این پیچیدگی ها حکایت ها گذاشته است. آیا میدانستید فضا سه بعدی است ؟ این سه بعدی بودن فضا چه علتی میتواند داشته باشد ؟ آیا سه بعدی بودن فضا رازهایی درون خود دارد ؟

ادامه مطلب

راه ارتباطی زمینی ها با فضایی ها چیست ؟

با پیشرفت علم ، انسان به این نتیجه رسیده است که امکان ندارد که بجز نسل بشر نسل دیگری در حال زندگی نباشد و حتماً کره های دیگری وجود دارد که دیگر نسل ها در آن ها زندگی میکنند. البته نمیتوان گفت که علم تنها سبب پی بردن انسان به این موضوع بوده است ، بلکه هم خداوند در قرآن به وجود مخلوقات دیگر اشاره کرده اند و هم امام صادق فرموده اند :

به غیر از این زمین شما، زمینی نورانی وجود دارد که نورش از آن است و در آن مردمی هستند که خدا را بندگی می‌کنند و چیزی را با او شریک نمی‌شوند. پشت سر این خورشید شما ۴۰ خورشید دیگر (کنایه از کرات زیاد دیگر) نیز وجود دارد که مخلوقات زیادی در آن زندگی می‌کنند و غیر از این ماه شما ۴۰ ماه دیگر نیز هستند که مخلوقاتی در میان آنان زندگی می‌کنند که اساساً اطلاع ندارند که آیا مخلوقاتی به نام آدم در زمین وجود دارد یا نه.

ادامه مطلب

۷ زن با ۷ اختراع

مردم همیشه بر سر زبان هایشان نام افرادی است که اختراعات شگفت انگیزی نسبت به دیگر اختراعات انجام داده اند. از جمله افرادی که در میان مردم نام شان بر سر زبان هاست میتوان به الکساندر گراهام بل ، توماس ادیسون و لئوناردو داوینچی اشاره کرد اما نمیتوان تنها این افراد را مخترع برتر دانست ، بلکه مخترعان دیگری وجود دارد که اختراع شان به نسل بشر کمک زیادی کرده است.

ادامه مطلب

همکاری آمریکا و روسیه برای ساخت اولین ایستگاه فضایی بشر در مدار ماه

نسل بشر تا کنون توانسته است در مکان های متعددی ایستگاه فضایی بسازد و از آن ها بهره گیری نماید. تا کنون در مدار ماه هیچ ایستگاه فضایی نبوده است که بتوان در آن فعالیت کرد اما این بار ۲ کشور آمریکا و روسیه توانسته اند با هم به توافق برسند که نخستین ایستگاه فضایی نسل بشر را در این مدار بسازند و در آن به فعالیت هایشان برسند.

ادامه مطلب

از انرژی هسته ای چقدر اطلاعات دارید ؟

در جهان کنونی که در آن در حال زندگی کردن هستیم ، تا کنون حتماً چندین بار نام انرژی هسته ای به گوشمان رسیده و شاهد این بوده ایم که کشورها همدیگر را با آن تهدید میکنند. انرژی هسته ای یکی از مواد خطرناک برای کره زمین است که آسیب های ناشی از آن میتواند تا سالیان دور و دراز باقی بماند و بهره مندی از آن نوعی قدرتمندی به حساب می آید.

ادامه مطلب

تبدیل زباله به سوخت هواپیما

هر چند دنیا رو به جلوتر میرود و یک سال به سالیان عمر زمین اضافه میشود ، علم و تکنولوژی پیشرفت میکند و شاید روزی را شاهد باشیم که انسان ها دیگر دست به سیاه و سفید نزنند و ربات ها کارهای زندگی را انجام دهند. زباله هایی که از خانه های خارج میشود ، قطعاً از نظر شما هم چیزی جز کثیفی نیست اما قرار است این زباله ها به سوخت هواپیما تبدیل شوند.

ادامه مطلب

سفر آپولو ۱۱ به کره ماه و ۱۱ مورد جالب در مورد آن

کره ماه همیشه یکی از جالب کره ها برای سازمان ناسا و همچنین مردم بوده است. سفر به کره ماه آرزوی هر فردی است و ۳ مسافر آپولو ۱۱ توانسته اند این ۳ آرزو را برای خود برآورده کنند. سازمان ناسا تصمیم گرفت آپولو ۱۱ را به کره ماه بفرستد و آپولو ۱۱ با ۳ خدمه اش به این کره سفر کرد. ماموریت این ۳ خدمه با نکته های جالبی همراه بوده است که دانستن آن ها برای هر فردی جالب است.

ادامه مطلب

چرا سیارات گرد هستند ؟

فضای بیرون از زمین یکی از عجایب دنیا میباشد که خداوند متعال آن را به نحوی ایجاد کرده که همه را متحیر ساخته است. در بیرون از زمین سیاراتی وجود دارد که همه گرد هستند و زمین هم جزء این گردها محسوب میشود. حالا چرا خداوند متعال سیارات را گرد آفریده است ؟ چه منطق و دلیلی پشت این تصمیم گیری و کار خداوند متعال وجود دارد ؟

ادامه مطلب

استفاده از مطالب تنها با ذکر منبع امکانپذیر است. این سایت ثبت شده در ستاد ساماندهی وزارت ارشاد اسلامی میباشد و تمام فعالیت های این سایت طبق قوانین جمهوری اسلامی ایران میباشد. - طراحی شده توسط پارس تمز