سلامت - مجله اینترنتی تک موج
با کلیک بر روی 1+ تک موج را محبوب کنید
اگر صخره در مسیر رود نبود ،رود هیچ آوازی از خود سر نمی داد.
خوش آمدید - امروز : دوشنبه ۲۵ تیر ۱۳۹۷
خانه » سلامت

سلامت

چگونه از زرد شدن دندان ها جلوگیری کنیم؟

دلیل زرد بودن دندان‌ها چیست؟ راه خلاص شدن از این مشکل چه می‌باشد؟

سئوال: من ۴۵ ساله هستم، مدت مدیدی است که دندانهایم زرد شده است. عوامل زرد شدن دندانها چیست؟ و راه پیشگیری از آن چه می‌باشد؟ با تک موج در ادامه این مطلب همراه باشید!!

آناتومی دندان

مینا قابل رویت ترین قسمت دندان می‌باشد، که یک ماده کاملا سخت هست و برای تاب آوردن در مقابل جویدن و گاز گرفتن، طراحی شده است. به علت بادوام بودن مینای دندان، با افزایش سن هم این قسمت از دندان برای خرد کردن و شکستن نیز مستعد می‌باشد. اگر مینا به اندازه کافی مواد معدنی داشته باشد، رنگ دندان روشن‌تر یا سفیدتر می‌باشد. با این وجود، اغلب نیمه شفاف، خاکستری روشن یا زرد رنگ می‌باشد. که این رنگها از ماده استخوانی مانند زیر مینا- عاج دندان- نشات می‌گیرند. این بافت قوی است و بیشتر ساختار دندان را تشکیل می‌دهد و به عنوان محافظ مینا می‌باشد. هسته دندان، زیر عاج،  pulp cavity نامیده می‌شود. این قسمت از رگ‌های خونی، (که مواد مغذی حیاتی برای زنده نگهداشتن دندان را فراهم می‌کنند) بافت و اعصاب تشکیل یافته است.

قسمتی از pulp cavity که در ریشه قرار دارد، کانال ریشه‌ای نامیده می‌شود و از طریق آن رگ‌های خونی و اعصاب وارد دندان می‌شود تا قسمتی از pulp بشوند. همچنین افزایش سن در از بین رفتن دندان‌ها یکی از عوامل می‌باشد. حتی اگر ۴۵ ساله هم باشید بر اثر گذشت زمان مینای دندان شما خراب می‌شود. در نتیجه، دندان‌ها رنگ طبیعی عاج درون مینا را منعکس می‌کنند.

دلایل تغییر رنگ دندان
هر چند که خیلی از افراد دندان‌های سفید و خیلی روشن دارند، اما گروهی از افراد دندان‌های زرد رنگ دارند. کلید این مسئله در این است که بدانید رنگ طبیعی دندان چه می‌باشد. سپس می‌توانید از دندانپزشک علت تغییر رنگ دندان خود را جویا شوید.

در زیر چند دلیل برای این موضوع آورده شده است:
لکه‌های خارجی رنگ ساختار درونی دندان (معمولا عاج دندان) را تحت تاثیر قرار می‌دهند، چه بعد و چه قبل از ظاهر شدن در دهان. شرایط وراثتی، بیماری (hyperbilirubinemia و غیره) ،میزان بیش از حد فلوراید (که سبب لکه‌های قهوه‌ای و سفید می‌شود)، داروهای مشخص (مثل تتراسایکلین) که قبل از ۸ سالگی استفاده شوند، از دلایل این تغییر می‌باشند. به علاوه، شوک و ضربه جسمی و روحی منجر به خونریزی درون pulp دندان و در پی آن تغییر رنگ دندان می‌شود. همچنین دندان پس از روش root-canal تیره‌تر می‌شود. لکه‌های خارجی شامل یک تغییر رنگ به طور مستقیم روی مینای دندان، یا شکاف‌هایی روی سطح دندان می‌شوند.

عوامل این لکه‌ها موارد زیر می‌باشند:

غذاها (بلوبری‌ها، کاری، سس سویا) و نوشیدنی‌ها (قهوه، چای، کولا، شراب قرمز، آب جو)، به ویژه آن دسته از نوشیدنی‌ها که اسیدی هستند، استعمال توتون، بهداشت دندانی ضعیف که منجر به پلاک و جرم می‌شود و لکه‌ها به آسانی روی دندان‌ها انباشته می‌شوند.مواد دندانپزشکی از قبیل رنگ ماده احیاءگر که باعث ظاهر نیمه شفاف مینای دندان می‌شوند. مواد مکمل حاوی آهن. استفاده بیش از دهان شویه‌های حاوی کلرهگزیدین و کلرید ستیلپریدینیوم. ورودی بیش از اندازه فلوراید به خاطر سطوح بالا و غیر معمول در آب یا از طریق مصرف پیوسته فلوراید خمیر دندان یا دهان شویه‌ها. داروهایی که حاوی آنتی‌هیستامین، آنتی‌سایکوتیک هستند یا داروهای کنترل کننده فشار خون بالا. برای دریافت اطلاعات بیشتر در این مقوله از پزشک خود سئوال بفرمایید.

جلوگیری از تغییر رنگ
خوشبختانه، راه‌های زیادی برای جلوگیری از تغییر رنگ بیشتر دندان‌ها وجود دارد. برای شروع، از عوامل خارجی لکه‌ها تا حد امکان اجتناب کنید. سپس به طور مرتب بعد از هر غذا مسواک بزنید تا از لکه‌های ایجاد شده به وسیله غذاها و نوشیدنی‌ها جلوگیری به عمل آورید. همچنین با استفاده از نخ دندان می‌توانید تشکیل باکتری و جرم‌های بین دندان‌ها را کاهش دهید و سلامت دهان و دندان خود را بهبود ببخشید. برای از بین بردن لکه‌ها و تغییر رنگ دندان‌ها حتما به دندانپزشک متخصص مراجعه نمایید و هرگز به افراد غیر متخصص رجوع نکنید. دندانپزشک به وسیله مواد مخصوص دندان‌ها را سفید می‌سازد یا از روکش استفاده می‌کند.

راهی موثر برای از بین بردن باکتری های دهان

به گزارش تک موج سیگار تاثیرات نامطلوب زیادی روی سلامت دهان و دندان میگذارد و موجب تغییرات باکتریایی زیادی در آن می شود. اگر نگران سلامتی و بهداشت دهان و دندانتان هستید، توصیه می کنیم، هرچه سریع تر سیگار کشیدن را ترک کنید. تحقیقی جدید نشان داده است،

سیگار کشیدن می تواند به شدت تعادل انواع باکتری ها در دهان را تغییر دهد. چنین حالتی می تواند خطر بیماری های دهان، ریه و سیستم گوارشی را افزایش بدهد. این تحقیق همچنین نشان داده است، با ترک سیگار مقدار مناسب باکتری در دهان مجددا به حالت قبل باز خواهد گشت.

محققان حدود ۶۰۰ نوع باکتری در دهان را بررسی کردند. این بررسی روی بیش از ۱۲۰۰ نفر انجام شده است. تمام این افراد ۵۰ سال یا بیشتر داشتند. گروهی که شامل افراد سیگاری می شد، و افرادی که هرگز سیگار نکشیده بودند. افراد سیگاری رشد قابل توجهی در بیش از ۱۵۰ نوع باکتری داشتند،

 

در حالی که ۷۰ نوع دیگر از باکتری ها رشدشان کاهش داشته است. برای مثال باکتری گونه پروتئوباکتریا در دهان سیگاری ها کمتر از ۵ درصد کل باکتری ها را تشکیل می داد، در حالی که این رقم برای غیر سیگاری ها ۱۲ درصد بوده است. پروتئوباکتریا به شکستن مواد شیمیایی سمی که توسط سیگار تولید می شود،

کمک می کند.در مقایسه با غیر سیگاری ها، کسانی که سیگار می کشیدند، ۱۰ درصد بیشتر از باکتری گونه استرپتوکوک داشتند، این باکتری پوسیدگی دندان را افزایش خواهد داد.خوشبختانه باکتری های دهان پس از ترک سیگار به حالت اول خود باز می گردند، البته مشخص نیست که چقدر طول می کشد. تمام کسانی که قبلا سیگار می کشیدند

 

و حالا ۱۰ سال است کنار گذاشته اند، مانند غیر سیگاری ها در دهان خود تعادل انواع باکتری ها را دارند. سیگار کشیدن تاثیر عمیقی بر میکروبیوم دهان دارد. با این حال آزمایشات دیگری نیز لازم است تا ثابت کند که این تغییرات چگونه می توانند سیستم دفاعی بدن را در برابر مواد شیمیایی سرطان زا در سیگار و تنباکو ضعیف کنند، و یا باعث دیگر بیماری های دهانی و ریوی شوند.

علائم، درمان و پیشگیری از گل مژه

گل‌مژه، فولیکول مو یا غدۀ چربیِ ملتهب روی پلک چشم است. این عارضه می‌تواند در امتداد خط چشم (خارجی) یا زیر پلک چشم (داخلی) باشد. در هر دو حالت موضع دردناک، قرمز و متورم می‌شود اما گل‌مژۀ خارجی معمولاً زیاد طول نمی‌کشد…با تک موج همراه باشید

گل‌مژه به دلیل نوعی باکتری ایجاد می‌شود که به طور معمول در پوست چشم هر انسانی وجود دارد. گل‌مژه‌ها اغلب نیاز به درمانی جز کمپرس گرم ندارند اما پزشکان برای درمان آن گاهی آنتی‌بیوتیک تجویز می‌کنند. گاهی هم برای تخلیۀ گل‌مژه از جراحی استفاده می‌شود. لینک زیر را دنبال کنید تا به پوشش جامع وب‌سایت WebMD در مورد دلایل بروز گل‌مژه، ظاهر آن، روش درمان و اطلاعات بیشتری در مورد این عارضه دسترسی پیدا کنید.

 

درمان گل‌مژه
چه درمان‌هایی برای گل‌مژه مناسب هستند؟
با اینکه گل‌مژه‌ها ضایعاتی دردناک و کریه هستند اما معمولاً طی چند روز به خودی خود یا با درمانی ساده معالجه می‌شوند. گل‌مژۀ مزمن نیست و بیشتر مواقع خودبه‌خود درمان می‌شود اما ممکن است یک ماه یا بیشتر نیز طول بکشد.

 

درمان موضعی برای گل‌مژه شامل استعمال کمپرس گرم به مدت ۱۰ تا ۱۵ دقیقه روی قسمت آسیب‌دیدۀ چشم به دفعات ۲ تا ۴ مرتبه در روز طی چند روز متوالی است. با این کار، نه تنها درد و التهاب تسکین پیدا می‌کند بلکه گل‌مژه سریع‌تر بهبود پیدا کرده و ناپدید می‌شود. حواستان باشد که هنگام اعمال کمپرس گرم چشمان خود را ببندید. وقتی گل‌مژه سر زد، همان‌طور به کمپرس گرم ادامه دهید تا فشار کم شده و سر آن شکافته شود. گل‌مژه را فشار ندهید. بگذارید به خودیِ خود سر بزند. بیشتر گل‌مژه‌های شدید نیاز به درمان موضعی دارند و گاهی اوقات با آنتی‌بیوتیک خوراکی خوب می‌شوند.

 

اگر گل‌مژه دوباره سرزد، پزشک شما ممکن است پماد آنتی‌بیوتیک موضعی یا خوراکی تجویز کند. آنتی‌بیوتیک را طبق تجویز پزشک مصرف کنید.
گاهی برای تخلیۀ کامل گل‌مژه جراحی‌های کوچکی نیاز است. بعد از بی‌حسی موضعی، چشم‌پزشک گل‌مژه را باز می‌کند و محتوای آن را تخلیه می‌کند. معمولاً پلک به سرعت خوب می‌شود.

 

با اینکه گاهی گل‌مژۀ مزمن به خودیِ خود ناپدید می‌شود، اما کمپرس گرم روند بهبود را سرعت می‌دهد. بیماران خاصی ممکن است از تزریق مستقیم داروی ضدالتهاب در موضع بهره‌مند شوند. گل‌مژه می‌تواند با یک جراحی ساده تحت بی‌حسی موضعی برداشته شود. جراح معمولاً تا ۲۴ ساعت پس از جراحی، چشم شما را تحت پانسمان قرار می‌دهد.
 

درمان گل‌مژه
درمان علائم

بیشتر گل‌مژه‌ها به خودیِ خود طی یک هفته از بین می‌روند.
طی چند روز به مدت ۱۰ تا ۱۵ دقیقه کمپرس گرم در موضع اعمال کنید. از لیف تمیز یا حوله مرطوب که در آب گرم قرار گرفته استفاده کنید. چشمان خود را هنگام انجام این کار ببندید.

 

پیشگیری از عفونت

موضع را تمیز نگه دارید و از دست زدن و مالیدن چشم خودداری کنید.
گل‌مژه را فشار ندهید.
از آرایش چشم یا لنز گذاشتن خودداری کنید.

 

پیگیری
در بیشتر موارد گل‌مژه نیاز به درمان پزشکی ندارد اما اگر با هر کدام از علائم زیر برخورد کردید با پزشک مشورت کنید:

پس از گذشت ۱۰ روز، گل‌مژه هنوز خوب نشده است
پس از چند روز انجام درمان خانگی، گل‌مژه متورم‌تر و دردناک‌تر شده است
شخص تب و لرز هم دارد
شخصِ مبتلا مشکلات بینایی پیدا کرد
گل‌مژه عود کرده است
سیستم ایمنی بدن شخص ضعیف است (مثلاً افراد دیابتی، بیمارانی که تحت درمان سرطان هستند یا بیمارانی که تحت پیوند عضوی قرار گرفته‌اند)

 

پیشگیری از گل‌مژه
چگونه می‌توانم از گل‌مژه پیشگیری کنم؟
اگرگل‌مژه عود کرد، باید بهداشت بهتری برای گل‌مژه انجام دهید. به این معنی که باید به طور مرتب پلک را تمیز کنید تا جرم‌ها و سلول‌های مردۀ پوست را که باکتری را تغذیه می‌کنند بردارید. چند قطره از شامپو بچۀ ملایم را داخل یک فنجان چای که محتوی آب گرم است ریخته و هم بزنید. در حالی که چشمان خود را بسته‌اید، با یک تکه پنبه یا لیف، به‌آرامی محلول صابونی را روی پلک و مژه بمالید.

 

اگر وقت ندارید شامپو بچه را مخلوط کنید، پلک‌های خود را در حالی که بسته هستند با لیفی که آغشته به شامپو بچه است زیر دوش ماساژ دهید. این کار نباید بیش از ۳۰ ثانیه برای هر چشم طول بکشد.

 

بدون در نظر گرفتن نوع تکنیک، عمل مالش با دست باعث می‌شود پلک از انباشته شدن سلول‌ها تمیز شود. این نکته همیشه مهم است که پلک را از تماس با مواد آرایشی فاسد یا موادی که تاریخ انقضای آنها تمام شده است، حولۀ کثیف یا دستان آلوده دور نگه دارید.

 

ناراحتی و درد در چند تا از مژه‌ها علائم اولیه گل‌مژه زدن است. اعمال کمپرس گرم به دفعات با دیدن اولین علائم عفونت را پخش می‌کند و از مسدود شدن غدد پلکی پیشگیری می‌کند.

 

گل‌مژه‌هایی که عود می‌کنند ممکن است با بیماری‌های پوستی مزمنِ صورت به نام آکنه روزاسه همراه باشد. پزشک یا مشاور پوست قادر خواهد بود حضور روزاسه را تأیید کرده و درمان پزشکی مؤثر را آغاز کند.
 

علائم گل‌مژه
علائم گل‌مژه چه چیزهایی هستند؟
اغلب گل‌مژه‌ها با گل‌مژۀ مزمن اشتباه گرفته می‌شوند. در حالی که هر دو غددی روی پلک هستند، اما دلایل مختلفی دارند. گل‌مژه توسط باکتری ایجاد می‌شود اما گل‌مژۀ مزمن وقتی ایجاد می‌شود که مجرای چربی توسط بقایای پوست مسدود شود.

علائم هر کدام از این بیماری‌ها عبارت‌اند از:

گل‌مژه: ناحیۀ قرمز، داغ و متورم نزدیک پلک چشم
گل‌مژۀ مزمن: جوش‌هایی بدون درد، مدور و صاف که معمولاً در وسط پلک چشم ظاهر می‌شوند.

 

اگر در گل‌مژه با هر یک از مشکلات زیر مواجه شدید، حتماً با پزشک تماس بگیرید:

هر نوع تورم که طی چند روز فروکش نکرد و ظاهراً در حال بدتر شدن بود.
تورم پلک در بینایی اختلال ایجاد کرد.
در داخل چشم یا اطراف آن درد داشتید.
گل‌مژۀ شما عود کرد. این می‌تواند علامت دیگر بیماری‌های مزمن پوستی باشد.

چه غذاهایی برای کودکان ضرر دارد!

کوچولویتان را از شیر گرفته اید؟ نگران این هستید که چه غذاهایی را می تواند بخورد و چه غذاهایی را نمی تواند؟ شاید آنقدر نقل قول های مختلف شنیده اید که کاملا گیج شدید، اما دیگر نیازی به ناراحتی نیست، ما لیستی از غذاهایی که نباید به کودک خود بدهید را تهیه کردیم. به خواندن این مقاله ادامه دهید تا بیشتر یاد بگیرید. با تک موج همراه باشد

معمولا بعد از ۵ ماهگی دیگر می توانید به کودک خود غیر از شیر غذا نیز بدهید. غذاهای متنوعی وجود دارد که می توانید با آنها شروع کنید، و البته غذاهایی هم هست که باید از آنها بپرهیزید. ما ۱۰ مورد از آنهایی را که نباید استفاده کنید را معرفی می کنیم.

۱- سفیده تخم مرغ

سفیده تخم مرغ یکی از منابع غنی پروتئین است و مزایای فراوانی دارد، اما برای کودکانی که کمتر از یک سال دارند ممکن است خطرناک باشد. باکتری های موجود در سفیده تخم مرغ ممکن است باعث ناراحتی معده و تحریک دیگر مشکلات در کودک شود.

۲- کره بادام زمینی

کره بادام زمینی سرشار از پتاسیم، پروتئین و فیبر است. با این حال چسبندگی آن می تواند باعث رسوبات و مشکلات دهان و دندان برای کودک شود.

۳- سبزیجات خام

سبزیجات منبع غنی مواد مغذی هستند و استفاده از آنها مانع بروز بسیاری از بیماری های مزمن می شود. با این حال، سبزیجاتی مانند هویج می توانند باعث خفگی کودک شوند، و باید از آنها پرهیز کرد.

۴- آجیل های کامل

آجیل ها سرشار از فیبر، ویتامین E، و ال-آرژینین هستند. با این حال اندازه آجیل ها می تواند باعث انسداد مری، و در نهایت خفگی کودک شود. پس از دادن آجیل های کامل به کودک خودداری کنید.

۵- غذاهای کنسرو شده

خوردن غذاهای کنسرو شده شاید راحت باشد اما برای کودک بسیار خطرناک است. ممکن است کودک دچار عفونت بوتولیسم یا دیگر باکتری ها شود.

۶- ماهی

ماهی برای پوست، قلب، و موی یک فرد بالغ مفید است. با این حال، ماهی می تواند باعث تحریک آلرژی و آثار منفی روی کودکان شود. غذاهای دریای که مقدار بالایی جیوه دارند نیز برای سلامت کودک بسیار خطرناک هستند.

۷- عسل

عسل یکی از قدیمی ترین و شناخته شده ترین شیرین کننده های طبیعی است. مهم نیست تا چه حد به خواص درمانی عسل معتقد هستید، این غذا برای کودک خطرناک است. عسل حاوی اسپور و دیگر مواردی است که می تواند باعث ایجاد عفونت در کودک شود.

۸- آبمیوه

آبمیوه سرشار از مزیت برای سلامتی است، و مزه اش نیز عالیست. با این حال آبمیوه به خصوص نوع بسته بندی شده اش حاوی مواد نگه دارنده ایست که سیستم گوارش کودک قادر به هضم آنها نیست. پس به کودک خود آبمیوه ندهید، و قبل از وارد کردن آبمیوه طبیعی به برنامه غذایی کودک حتما با پزشک هماهنگ کنید.

۹- شیر کامل

به شکل طبیعی کودک با خوردن شیر هیچ مشکلی ندارد چون خود شیرخوار است. اما شیر گاو با آن همه پروتئین و مواد معدنی که دارد برای کودکان زیر ۱۲ ماه مناسب نیست.

۱۰- میوه های خانواده مرکبات

میوه هایی مانند پرتقال، لیمو و دیگر مرکبات سالم هستند و حاوی مواد مغذی مانند ویتامین C، کلسیم، و پتاسیم هستند. با این وجود این میوه ها بسیار اسیدی هستند و می توانند منجر به انواع مشکلات معده برای بچه شوند. پس تا یک سالگی کودک سعی کنید از دادن مرکبات به او پرهیز کنید.
به خاطر بسپارید اصول غذا دادن به کودک را رعایت کنید. ابتدا با غذاهای پوره شده شروع کنید و کم کم دیگر انواع غذا را به برنامه غذایی او بیاورید.

مصرف موز با شیر کم چرب، چاق نمی‌کند

یک متخصص متابولیسم انرژی و پروتئین تاکید کرد:«برخی از افراد گمان می‌کنند مصرف موز با شیر موجب بروز چاقی می‌شود اما باید گفت موز میوه‌ای است که چربی بسیارناچیزی داشته و ضمن انرژی زایی خوبی که دارد موجب بروز چاقی در فرد نمی‌شود چون که کالری تولیدی ناشی از مصرف این میوه، در اثر فعالیت بدنی در مدت زمان کوتاهی سوخته و تبدیل به انرژی مصرفی می‌شود.»

دكتر عزیزالله كمال زاده  گفت:«مصرف شیر با آب میوه های طبیعی و یا بعضی از انواع میوه ها مثل موز و یا همراه با عسل و خرما تاثیری در کاهش جذب کلسیم شیر ندارد اما افراد باید توجه داشته باشند زمانی که می‌خواهند شیر را به همراه عسل میل کنند، موم عسل را جدا کنند چرا که موم عسل به دلیل اینکه جذب بدن فرد نمی‌شود، می‌تواند جذب کلسیم را کاهش دهد. از طرفی شیرموزهایی که تنها با افزودن شکر و اسانس تهیه شده باشند نه تنها مفید نیستند بلکه برای سلامتی مضر بوده و موجب بروز عوارضی مثل چاقی و دیابت می شوند.»وی ادامه داد:«برخی از افراد گمان می‌کنند مصرف موز با شیر موجب بروز چاقی می‌شود اما باید گفت موز میوه‌ای است که چربی بسیار ناچیزی داشته و یک موز با اندازه متوسط، حدود ۱۰۰ کالری انرژی دارد و کربوهیدارت آن در حدود ۲۲ تا ۲۵ گرم است که از نوع مناسبی است و کالری تولیدی ناشی از مصرف این میوه، در اثر فعالیت بدنی و تحرک معمول، در مدت زمان کوتاهی سوخته و تبدیل به انرژی مصرفی می‌شود و باید گفت موز میوه‌ای است که ضمن انرژی‌زایی خوبی که دارد موجب بروز چاقی در فرد نمی‌شود.»

این متخصص متابولیسم انرژی و پروتئین خاطر نشان کرد:« از طرفی یک موز با اندازه متوسط، حدود ۲ گرم پروتئین همراه با ترکیب مناسب اسید آمینه و حدود ۳ گرم فیبر دارد و تقریباً عاری از چربی و سدیم و بدون کلسترول است. به علاوه موز منبع خوبی از ویتامین های C، A، ویتامین های گروه B، پتاسیم، کلسیم و منیزیم است، پتاسیم موجب تسهیل رشد ماهیچه ای و هم چنین سوخت و مصرف انرژی می شود.»

کمال‌زاده یادآور شد:«شیر کم چرب و موز هر دو دارای اندکس (شاخص) گلیسمیک )گلوکزی( نسبتاً پائینی هستند و موجب افزایش قند خون نمی شوند و لذا اگر موز با شیر کم چرب مصرف شود با توجه به ترکیب مناسب آنها، از نظر سلامتی برای افراد مفید است.»

لاغری در سه روز!!!

این رژیم غذایی یک رژیم پرطرفدار است. تک موج، این نوع از رژیم غذایی بر می گردد به سال ۱۹۸۵ .این نوع رژیم بسرعت فراگیر شد،برای کاهش وزن سریع تر،ساده بودن،کاهش کلسترول و افزایش انرژی.به هر حال هیچ کتابی که با دلیل و مدرک علم واسرار واکنش های متابولیکی را بازگو کند،وجود ندارد.

اکثراً به اشتباه رژیم کلینیک کلوند نامیده می شد.رژیم سه روزه طرحی تنظیم شده است که باید سه روز دقیقاً از آن پیروی کرد.چهار تا پنج روز رژیم غذایی معمول خود را پیش بگیرید و مجدداً رژیم سه روزه را دنبال کنید.

جدید ترین رژیم های غذایی:
هر روزه رژیم های غذایی و متدهای مختلف کاهش وزن مختلفی فریبکارانه ترویج می یابند.برای نمونه:

رژیم سوپ کلم

رژیم ۳ روزه

رژیم atkins

رژیم سواحل جنوب …
به افرادی که از رژیم ۳ روزه تبعیت می کنند قول می دهیم که حدود ۴٫۵ کیلوگرم (۱۰ پوند) کاهش وزن طی این ۳روز داشته باشند. گرچه در واقع بیشتر این کاهش وزن بسبب از دست دادن مایعات است،نه سوختن چربی های نا مطلوب بدن.برای رسیدن به کاهش وزن پیشنهاد شده، ورزش در این متد ذکر نشده است.

آنچه میتوانید بخورید:
رژیم ۳ روزه،برنامه غذایی فوق العاده خاصی است که باید دقیقاً اجرا شود.قسمت هایی که باید خورده شوند دقیقاً تعیین شده اند و به افرادی که تحت این رژیم غذایی قرار دارند هشدار داده می شود که بیش از غذاهای تعیین شده،چیزی نخورند،در غیر این صورت کاهش ۱۰ پوندی در وزن خود نخواهند داشت.

بعلاوه افرادی که تحت این رژیم غذایی اند نباید کمتر از آنچه در برنامه ی غذاییشان است مصرف کنند حتی اگر احساس گرسنگی نمی کنند.

در جزئیات این رژیم هیچ گونه ورزشی ذکر و یا توصیه نشده است.برنامه ی غذایی رژیم ۳ روزه:

روز اوّل

صبحانه

قهوه ی سیاه یا چای به همراه ۱ یا ۲ عدد شیرینی کوچک

یک دوم گرپ فروت یا آب آن

۱ تکه نان تست (برشته) و ۱ قاشق سوپ خوری کره ی بادام زمینی

ناهار

نیمی از یک تن ماهی

۱ تکه نان برشته

قهوه ی سیاه یا چای به همراه ۱ یا ۲ عدد شیرینی کوچک

شام

حدوداً ۹۰ گرم گوشت قرمز یا سفید

۱ فنجان لوبیا

۱ فنجان هویج

۱ عدد سیب
۱ فنجان بستنی وانیلی

روز دوّم

صبحانه

قهوه ی سیاه یا چای به همراه ۱ یا ۲ عدد شیرینی کوچک

۱ عدد تخم مرغ

نیمی از یک موز
۱ تکه نان برشته

ناهار

۱ قالب پنیر خانگی یا ۱ عدد تن ماهی
۸ عدد کلوچه

شام

۲ ورق کالباس گوشت

۱ فنجان بروکلی یا کلم

نصف فنجان هویج

نصف ۱ عدد موز

نصف فنجان بستنی وانیلی

روز سوّم

صبحانه

قهوه ی سیاه یا چای به همراه ۱ یا ۲ عدد شیرینی کوچک

۵ عدد کلوچه

حدود ۳۰ گرم پنیر خانگی
۱ عدد سیب

ناهار

قهوه ی سیاه یا چای به همراه ۱ یا ۲ عدد شیرینی کوچک

۱ عدد تخم مرغ آب پز
۱ تکه نان برشته

شام

۱ عدد تن ماهی

۱ فنجان هویج

۱ فنجان گل کلم

۱ فنجان خربزه یا هندوانه

نصف فنجان بستنی وانیلی
بعلاوه ی این رژیم سخت،فرد تحت این رژیم روزانه موظف به نوشیدن ۴ فنجان آب یا نوشیدنی فاقد از کالری است.

مکانیسم این رژیم غذایی
در کنار نیروی معمول و جادویی،گمان می شود ترکیب غذایی موجود در این برنامه واکنش های متابولیک را ایجاد کرده و سبب افزایش سوختن چربی ها می شود. بدون یک مؤلف یا کتاب،هیچ مدرک یا توضیحی در مورد چگونگی رژیم ۳ روزه که چربی ها را می سوزاند،انرژی را افزایش می دهد،بدن را پاک می کند یا کلسترول را کاهش می دهد،وجود ندارد.

همان طوری که از نام این رژیم پیداست،تنها ۳ روز به طول می انجامد.اگرچه می توان آن را به دفعات و با فواصل ۴-۵ روزه تکرار کرد.هدف از فواصل موجود در این رژیم بازگشت به برنامه ی غذایی عادی جهت پیش گیری از کاهش متابولیسم بدن،جمع شدن مجدد چربی ها و احساس گرسنگی است.متخصصان چه می گویند:
رژیم غذایی ۳ روزه ارتباطی به کلینیک معتبر کلولند (Cleveland Clinic) ندارد.چیزی به عنوان رژیم غذایی Cleveland Clinic وجود ندارد.

Cindy Moore(رئیس بخش تغذیه درمانی Cleveland Clinic) می گوید :
تنها عامل مؤثر در کاهش وزن دریافت کالری کمتر است،نه ترکیب غذایی و واکنش های متابولیک.پیروی از این رژیم غذایی در حالی که انرژی دریافتی بدن در روز کمتر از ۱۰۰۰ کالری باشد موضوعی است که مور از آن ابراز نگرانی می کند.از آنجایی که این برنامه غذایی روزانه ۱۰۰۰ کالری به بدن می رساند باعث کاهش متابولیسم بدن شده و قطع رژیم،سبب افزایش وزن با سرعتی بیش از قبل می شود.

مور هم چنین می افزاید: این رژیم سیکل معیوبی در بدن ایجاد می کند که باعث می شود به دنبال ۳ روز گرسنگی کشیدن با اشتهای بیشتری در روز های آینده مواجه شوید.این رژیم بسیار یکنواخت بوده و باعث می شود فرد در پایان این ۳ روز با خوشنودی به برنامه ی غذایی سابق خود بازگردد.بدون اینکه مشکل اضافه وزن او بر طرف شده باشد.

به بیان دیگر این رژیم ۳ روزه برای تغییر عادات غذایی و سبک زندگی سالم تر (که پایه و اساس کنترل وزن هستند) مفید نیست.دلیل کاهش وزن دراین رژیم، کمبود کربوهیدرات است که باعث از دست دادن آب بدن می شود.با بازگشت فرد به رژیم با مقدار عادی کربوهیدرات،آب بدن نیز بازگشته و مجدداً دچار افزایش وزن می شود.رژیم غذایی بجای تغییر سبک زندگی!!
متخصصان نگران این موضوع هستند که وقتی فرد نتواند طبق رژیم غذایی مورد نظر عمل کند خود را مقصر می داند و احساس شکست می کند.

مور می گوید: رژیم های غذایی در هر دوره ی زمانی قابل تحمل نیستند و همین مسئله باعث می شود که بسیاری از مردم این رژیم ها را بی فایده دانسته و از آنها دست بکشند و یا به درستی به آن عمل نکنند.
کاهش وزن با رژیم ۳ روزه ممکن می باشد و تنها دلیل آن نیز کاهش دریافت کالری است.رژیم گرفتن و بازگشت مجدد به برنامه ی غذایی عادی روش مطلوبی برای کنترل وزن نمی باشد،بلکه بهتر است سبک زندگی خود را سالم تر کنیم.

در پایان:
اگر در جستجوی وزن متعادل هستید،کالری دریافتی روزانه ی خود را کنترل کنید،ورزش کنید و از یک برنامه ی غذایی متنوع و سالم پیروی کنید. برای کاهش وزن فقط پیروی از یک رژیم غذایی کوتاه مدت،بدون ایجاد تغییر در عادات غذایی کافی نیست.

آب روی ماست را دور نریزید!!

کته ای که کمتر کسی به آن توجه می کند این است که …بعضی ها مزه آب پنیر یا آب ماست را دوست ندارند، در حالیکه دیگران آن را خیلی دوست دارند. آب پنیر یا آب ماست مایعی است که تک موج هنگام تهیه ماست یا پنیر از شیر جوشیده و غلیظ شده تشکیل می شود و روی سطح ماست یا پنیر قرار می گیرد. در حالیکه تمام پروتئین به پنیر یا ماست منتقل می شود، مواد حیاتی در آب آن جمع می گردد.

آب ماست دارای مقادیر زیادی مواد معدنی خصوصاً کلسیم و ویتامین‌های محلول در آب مثل ویتامین ب۲ و ویتامین ب۶ است، به همین خاطر به فردی که باید چربی و پروتئین کمی مصرف کند و در مقابل به مواد معدنی و ویتامین نیاز دارد توصیه می‌شود آب ماست بیشتری مصرف کند.

 

آب ماست دارای مقادیر کمی پروتئین است و بدن می‌تواند به‌راحتی از این مقدار پروتئین به‌طور مطلوب استفاده کند، بنابراین برای افرادی که به‌دلیل داشتن پروتئین بالا، از خوردن شیر منع شدند، آب ماست به‌عنوان یک جایگزین مناسب توصیه می‌شود.

 

کسانی که از یبوست رنج می برند با خوردن آب ماست می توانند این مشکل را رفع کنند. کافی است هر روز یک لیوان آب ماست بنوشند. با نوشیدن آب ماست، اسید لاکتیک و میکروب های اسید لاکتیک موجود در آب ماست، روده را به راحتی تحریک می کند.

 

مصرف آب ماست، نه بار کلیه ها را سنگین می کند و نه دارای پروتئین است که در اثر تجزیه موادی تشکیل گردد که باعث چاق شدن باسن و ران و شکم گردد. کلیه ها می توانند مقادیر کم پروتئین را تحمل کنند، زیرا در صورت مصرف زیاد پروتئین مواد حاصل از تجزیه آن، فشار را در کلیه ها افزایش داده و در نهایت اجزاء تشکیل دهنده کلیه  صدمه دیده و حساس می شوند.

 

علاوه بر باکتریهای اسید لاکتیک موجود در آب ماست تازه، پروتئین موجود در آن به سیستم ایمنی بدن قدرت می بخشد.با رژیم محتوی آب ماست، خیلی از افراد چاق وزن خود را کم می کنند. نبودن چربی، پایین بودن کالری، و وجود ویتامین و مواد معدنی در آب ماست، بدون ایجاد کمبود مواد مغذی، لاغر شدن را تسهیل می کند. علاوه بر این، خوردن آب ماست هضم غذا را شدت می بخشد.

روش موثر برای لاغری

امروز مطلب مفیدی برای لاغری با چند روش و البته صدردصد معتبر در خدمت شما هستیم . با تک موج همراه باشید

واژه رژیم غذایی در بسیاری از مواقع افراد را به یاد كم خوردن، یا نخوردن و حذف پاره‌ای از مواد‌غذایی می‌اندازد.اما آیا واقعا رژیم غذایی شامل نخوردن و حذف كامل مواد‌غذایی پرچرب نظیر كره، خامه و كره بادام زمینی و برنج و سیب‌زمینی است؟ مناسب‌ترین راه‌حل برای كاهش وزن و به‌دست آوردن سلامت جسمانی چیست؟برای پاسخ به پرسش‌های فوق و حل ابهامات در این زمینه دانستن تعریف رژیم غذایی ضروری به‌نظر می‌رسد. بر مبنای تعریفی كه در ویكی‌پدیا  به آن اشاره شده است، رژیم غذایی مجموعه غذایی است كه یك موجود زنده مصرف می‌كند.

در برخی مواقع انسان‌ها از رژیم غذایی خاصی پیروی می‌كنند كه این رژیم غذایی ممكن است به‌علت بیماری آنها توسط پزشك یا متخصص تغذیه توصیه شده باشد كه به آن رژیمِ درمانی می‌گویند، مانند رژیمی كه در بیماری دیابت رعایت می‌شود. گاهی نیز برای لاغر شدن یا چاق شدن از رژیم لاغری یا رژیم چاقی (رژیم افزایش وزن) پیروی می‌كنند.

همچنین بعضی از افراد مایل هستند در رژیم غذایی خود فقط از گیاهان استفاده كنند كه به رژیم غذایی آنها گیاهخواری گفته می‌شود.رژیم لاغری اما مبحثی است كه قصد داریم در این مطلب به بررسی آن بپردازیم. بسیاری از افراد به‌طور ناخودآگاه یا خود‌آگاه و با رجوع به كتاب‌ها و مقالاتی كه درباره رژیم لاغری نگاشته می‌شود تصور می‌كنند كه جهت كاهش وزن و رهایی از چربی‌هایی كه دور كمرشان جمع شده باید حتما و حكما مواردی را از رژیم غذایی خود حذف كنند. در نتیجه بدون درنظر گرفتن این مسئله كه پیش‌تر چه میزان غذا می‌خوردند و بدون مراجعه به پزشك، رژیم غذایی را آغاز می‌كنند.

این افراد در واقع با امساك از خوردن به رژیم‌های غذایی سخت و شدید روی می‌آورند، درحالی‌كه مسئله اصلی آنگونه كه در دین مبین اسلام نیز به آن توصیه شده رعایت تعادل و حد وسط است.
در واقع افراد بسیار چاقی كه پرخوری عامل ازدیاد وزن آنها بوده باید این مسئله را مد نظر قرار دهند كه با افراط در نخوردن نمی‌توان به رژیم ادامه داد و زمانی فراخواهد رسید كه افرادی كه خود را به كل از لذایذ غذایی محروم كرده‌اند، دوباره با حرص و ولع به سوی پرخوری روی آورند، درحالی‌كه افرادی كه به‌دلیل پرخوری بیش از حد چاق شده‌اند می‌توانند با رعایت یك رژیم غذایی متعادل وزن خود را دوباره به وضعیت عادی بازگردانند.
در این نوع رژیم غذایی حرفی از حذف كردن و نخوردن ناهار یا شام در میان نیست بلكه آنچه در این نوع رژیم غذایی اهمیت دارد اندازه خوردن است زیرا تمامی مواد‌غذایی حتی چربی‌ها نیز برای بدن درصورتی كه تا حد متناسب مصرف شوند و باعث گرفتگی عروق و بروز مشكلات قلبی نشوند، مفید هستند.
به‌عنوان مثال افراد می‌توانند با صبحانه خود كره یا خامه نیز مصرف كنند اما كمتر از آنچه قبلا مصرف می‌كردند، مصرف برنج برای ناهار یا مصرف نان برای شام نیز ضرری ندارد به شرط آنكه حجم آن زیاد نباشد و كمتر از گذشته باشد.

تاثیر آجیل در لاغری!!

امروز براتون مقاله ای درباره ارتباط آجیل ها با لاغری جمع آوری کردیم !! آجیل ها بسیار سالم هستند، زیرا سرشار از مواد مغذی و آنتی اکسیدان ها می باشند. در واقعا آن ها با طیف گسترده ای از فواید سلامتی در ارتباط هستند، از جمله محافظت در برابر بیماری های قلبی و دیابت.با این حال، آنها دارای چربی و کالری بالا هم هستند که باعث می شود بسیاری از افراد از ترس چاق شدن از خوردن آجیل اجتناب کنند. این مقاله نگاهی به شواهدی می اندازد که نشان می دهد آیا آجیل ها دوستدار چاقی هستند یا لاغری؟این مقاله مفید را از دست ندهید. با تک موج همراه باشید

آجیل ها کالری بالایی دارند: دلیلش این است که بخش زیادی از آن ها چربی است، که یک منبع متمرکز از انرژی است. یک گرم چربی دارای ۹ کالری است در حالی که یک گرم کربوهیدرات یا پروتئین فقط ۴ کالری دارد. آجیل حاوی چربی غیراشباع است. این نوع چربی با محافظت در مقابل بسیاری از بیماری ها از جمله بیماری های قلبی همراه است.

 

مقدار کالری و چربی موجود در انواع آجیل (۲۸ گرم):

   گردو: ۱۸۳ کالری و ۱۸ گرم چربی
آجیل برزیلی: ۱۸۴ کالری و ۱۹ گرم چربی
بادام: ۱۶۱ کالری و ۱۴ گرم چربی
پسته: ۱۵۶ کالری و ۱۲ گرم چربی
بادام زمینی: ۱۵۵ کالری و ۱۲ گرم چربی

 

از آنجا که آجیل ها دارای چربی و کالری بالایی هستند، بسیاری از افراد تصور می کنند که اضافه کردن آجیل به رژیم غذایی منجر به افزایش وزنشان می شود. با این حال، بررسی و شرح مطالعات علمی که در ادامه مقاله خواهید خواند از این نظر حمایت نمی کند.

 

خلاصه:
از آن جا که آجیل ها محتوای چربی بالایی دارند، دارای کالری بالا هم بوده و منبعی متمرکز از انرژی هستند. حتی مقدار کمی آجیل هم محتوای چربی و کالری بالایی دارد.چندین مطالعه مشاهده ای مشخص کردند که مصرف منظم آجیل ربطی به افزایش وزن نداشته و حتی می تواند از آن جلوگیری کند.به عنوان مثال، یک مطالعه که روی رژیم غذایی ۸۸۶۵ زن و مرد در مدت ۲۸ ماه انجام شد.

 

نشان داده است افرادی که ۲ وعده یا بیشتر در هفته آجیل مصرف می کردند نسبت به افرادی که هرگز آجیل نمی خورند یا به ندرت می خورند، ۳۱ درصد کمتر با خطر افزایش وزن روبرو بوده اند.همچنین یک بررسی روی ۳۶ مطالعه نشان داده است که مصرف منظم آجیل، به افزایش وزن، شاخص توده بدنی (BMI ) یا اندازه دور کمر، ربطی ندارد.

 

اگر می خواهید بیشتر بدانید : محاسبه شاخص توده بدنی BMI
در مطالعات کنترل شده ای که شرکت کنندگان باید از یک رژیم غذایی خاص به علاوه انواع مختلف آجیل استفاده می کردند، تغییری در وزن بدنشان ایجاد نشد.از همه مهم تر، در مطالعاتی که آجیل به رژیم غذایی افرادی که می توانستند هر چه دلشان می خواهد بخورند، اضافه شد، مصرف آجیل منجر به اضافه وزنشان نشد. تعداد کمی از مطالعات گزارش داده اند که خوردن آجیل با افزایش وزن همراه بوده است. با این حال هر گونه افزایش وزن خیلی کم و بسیار کمتر از حد انتظار و در طولانی مدت بوده است.

 

خلاصه:
مطالعات نشان داده اند که خوردن آجیل به طور منظم، باعث افزایش وزن نمی شود. صرف نظر از این که افراد یک رژیم غذایی سخت را دنبال کنند یا هر چه دلشان می خواهد بخورند. حتی مصرف آجیل در برخی موارد از افراد در مقابل افزایش وزن محافظت می کند.مطالعات مشاهده ای متعددی نشان داده اند که مصرف مکرر آجیل با وزن کم تر بدن همراه است. علت این مساله مشخص نیست اما ممکن است علت آن سبک زندگی سالم افرادی باشد که آجیل مصرف می کنند.

 

با این حال مطالعات انسانی نشان میدهد که استفاده از آجیل به عنوان بخشی از یک رژیم غذایی کاهش وزن، جلوی کم شدن وزن را نمی گیرد بلکه این روند کاهش وزن را تسریع می کند.به عنون مثال، یک مطالعه روی ۶۵ فرد دارای اضافه وزن یا چاق برای مقایسه رژیم غذایی کم کالری همراه با بادام نسبت به یک رژیم غذایی کم کالری همراه با کربوهیدرات های پیچیده انجام شد.آن ها مقدار مساوی کالری، پروتئین، کلسترول و چربی اشباع مصرف نمودند.

 

در پایان دوره ۲۴ هفته ای، افرادی که رژیم بادام داشتند، ۶۲ درصد کاهش وزن و BMI بیشتر، ۵۰ درصد کاهش دور کمر بیشتر و ۵۶ درصد کاهش توده چربی بیشتر را تجربه کردند.در مطالعات دیگر، رژیم های غذایی با کالری کنترل شده که حاوی آجیل ها بودند همین نتایج مشابه را در کاهش وزن نسبت به رژیم غذایی با کالری کنترل شده بدون آجیل، نشان دادند.با این حال، گروه مصرف کننده آجیل، بهبود میزان کلسترول، ار جمله کاهش کلسترول بد LDL و تری گلیسرید را تجربه کردند. این منافع در گروهی که رژیم غذایی بدون آجیل داشتند، مشاهده نشد.

 

خلاصه:
خوردن آجیل به طور منظم به عنوان بخشی از رژیم غذایی کاهش وزن می تواند این روند را تسریع کند و سطح کلسترول را بهبود بخشد.افرودن آجیل به رژیم غذایی با کاهش گرسنگی و احساس سیری به مدت بیشتر، در ارتباط است.به گزارش ایران ناز به عنوان مثال، مشخص شده مصرف بادام به عنوان میان وعده باعث کاهش گرسنگی و میل خوردن می شود.در یک مطالعه، به بیش از ۲۰۰ نفر گفته شد که به عنوان میان وعده بادام زمینی بخورند.نتیجه این بود که آن ها به طور طبیعی در طول روز کالری کمتری مصرف می کردند. این اثر زمانی که بادام زمینی به جای وعده غذایی به عنوان میان وعده مصرف میشد، بیشتر بود.

 

محققان فکر می کنند تاثیر سرکوب اشتهای بادام زمینی به خاطر افزایش تولید هورمون های پپتید peptide YY (PYY)و/یا کولسیستوکینین (CCK) cholecystokinin است که هر دو به تنظیم اشتها کمک می کنند.نظریه ای که محققان ارائه دادند این است که محتوای پروتئین و چربیغیراشتباع بالا می تواند مسئول این اثر باشد.مطالعات نشان می دهند که ۵۴ – ۱۰۴ درصد کالری اضافه که  به خاطر آجیل به رژیم غذایی اضافه می شود باعث کاهش طبیعی مصرف سایر مواد غذایی و در نتیجه خنثی می شود.به عبارت دیگر، خوردن آجیل به عنوان یک میان وعده باعث افزایش احساس سیری شده که منجر به کمتر خوردن غذاهای دیگر می شود.

 

خلاصه:
مصرف آجیل با کاهش اشتها و افزایش احساس سیری در ارتباط است. این مساله به این معنی است که افراد با خوردن آجیل به طور طبیعی در طول روز تمایل کمتری به خوردن سایرخوراکی ها دارند.ساختار و محتوای فیبر بالا در آجیل ها به این معنی است که یا باید پودرشان کنید یا کاملا بجوید، بخش زیادی از آجیل از طریق روده و به صورت هضم نشده به روده بزرگ منتقل شده و در نتیجه بعضی از مواد مغذی از قبیل چربی ها، جذب نشده و با مدفوع از دست می روند.این دلیل دیگری است برای این که آجیل ها دوست کاهش وزن هستند.

 

در حقیقت مطالعات نشان می دهد که بعد از خوردن آجیل، مقدار چربی که از طریق مدفوع دفع می شود بین ۵ تا ۲۰ درصد افزایش می یابد.این مساله نشان میدهد که بخش زیادی از چربی موجود در آجیل حتی در بدن جذب هم نمی شود.به گزارش ایران ناز جالب توجه است، چگونگی فرآوری و آماده سازی آجیل ها تاثیر زیادی در جذب مواد مغذی موجود در آن ها از جمله چربی دارد.

 

برای مثال، یک مطالعه نشان می دهد که میزان چربی دفع شده با مدفوع برای بادام زمینی کامل ۱۷٫۸ درصد و در کره بادام زمینی ۷ درصد و در روغن بادام زمینی ۴٫۵ درصد است.برشته کردن آجیل ها هم می تواند باعث افزایش جذب مواد مغذی آن ها شود.بنابراین، جذب چربی و کالری از آجیل، زمانی که آن ها را به صورت کامل می خورید، کمتر است.

 

خلاصه:
مقداری از چربی آجیل کاملا جذب بدن نمی شود و با مدفوع از بدن خارج می شود. از دست دادن چربی زمانی که آجیل را به طور کامل مصرف کنید، بیشتر است.برخی شواهد نشان می دهد که مصرف آجیل می تواند کالری سوزانده شده در حال استراحت را افزایش دهد.یک مطالعه نشان داد شرکت کنندگان بعد از مصرف یک وعده غذایی حاوی گردو نسبت به یک وعده غذایی حاوی چربی از منابع لبنی، ۲۸ درصد کالری بیشتری سوزاندند.

 

مطالعه دیگر نشان داد که مصرف مکمل روغن بادام زمینی به مدت ۸ هفته باعث افزایش ۵ درصدی کالری سوزی می شود با این که این روند فقط در افراد دارای اضافه وزن مشاهده شد.علاوه بر این، برخی مطالعات نشان می دهد که خوردن آجیل در افراد چاق و دارای اضافه وزن می تواند باعث افزایش چربی سوزی شود.با این حال، نتایج،  بسیار مختلف است، و مطالعات با کیفیت بهتر برای تایید ارتباط بین مصرف آجیل و افزایش سوزاندن کالری مورد نیاز است.

 

خلاصه:
مطالعات متعددی نشان می دهد که خوردن آجیل می تواند سوزاند چربی و کالری را در افراد چاق و دارای اضافه وزن، افزایش دهد.

 

نتیجه گیری:

– آجیل ها با وجود داشتن کالری و چربی بالا بسیار سالم هستند.

– مصرف آجیل به طور منظم به عنوان بخشی از یک رژیم غذایی سالم ربطی به اضافه وزن نداشته و حتی ممکن است به کاهش وزن کمک کند.

– با این حال کنترل اندازه مصرف آن ها بسیار مهم است. دستورالعمل های بهداشت عمومی مقدار ۱ اونس ( ۲۸ گرم ) روزانه را توصیه نموده است که می توانید در بیشتر روزهای هفته مصرف نمایید.

– گزینه سالم برای مصرف آجیل انواع ساده و بدون نمک آن هاست.

باید ها و نباید ها رد مصرف پنیر

شاید به نظر برسد مصرف روزانه پنیر تنها به عنوان بخشی از مصرف روزانه در صبحانه یا وعده‌های دیگر چندان تاثیری روی بحث سلامت نداشته باشد. اما خوب است به دوست‌داران پنیر این مژده را بدهیم که اگر این ماده مغذی عنصر همیشگی خوردنی‌های روزانه‌شان است  تا حد زیادی از سکته و خطر حمله قلبی که می‌تواند منجر به مرگ شود در امان هستند.

ه گزارش ایران ناز به تازگی تحقیقی انجام شده که نشان می‌دهد ارتباط زیادی بین خوراکی جذاب و طول عمر بیشتر وجود دارد و شایعاتی که در مورد آن وجود دارند تا حد زیادی بی‌اساس هستند. در تحقیق انجام شده با استفاده از یک سیستم تحلیل تلفیقی، تاثیرات مصرف منظم و روزانه پنیر روی قلب بررسی و مشخص شد داوطلبانی که روزانه دست‌کم ۴۰ گرم پنیر می‌خوردند، نسبت به سایر شرکت‌کننده‌ها ۱۴ درصد کم‌تر در معرض خطر بیماری قلبی قرار داشتند.

 

نتیجه به دست آمده از این تحقیق شاید به این دلیل باشد که پنیر دارای سطوح بالای کلسیوم، و حاوی آن چیزی است که آن را «کلسترول خوب» می‌نامیم، هم‌زمان سطوح «کلسترول بد» را کاهش می‌دهد و حاوی اسیدی است که مانع دَلَمه شدن خون در رگ‌ها می‌شود.

 

بنابراین به نظر می‌رسد بین کاهش خطر بیماری‌های قلبی عروقی و دیابت نوع دو و محصولات لبنی مثل پنیر و ماست ارتباطی وجود داشته باشد. با این‌حال مطالعه روی این موضوع ادامه دارد. به نظر می‌رسد مهم‌ترین ویژگی این فرآورده لبنی در رابطه بین کلسیوم و چربی باشد و همین ارتباط است که باعث می‌شود چربی آن، کم‌تر قابل هضم شود.

 

آماری که در بریتانیا ارائه شده نشان می‌دهد سرانه مصرف این ماده لبنی در این کشور حدود ۷۰۰ هزار تُن در سال، اما در مناسبت‌های خاص مصرف آن بیش از میزان معمول است. به عقیده متخصصان خوردن این ماده بیش از مقدار لازم ممکن است اثر عکس و منفی داشته باشد.

 

بدون شک یکی از وسوسه‌انگیزترین خوراکی‌ها پنیر است. علاوه بر این یک منبع خوب پروتئین و کلسیوم است فراموش نکنید که در صورت زیادهروی، چربی و نمک موجود در آن منجر به بروزکلسترول و فشار خون بالا می‌شود. توصیه می‌کنیم روزانه بیش از ۴۰ گرم پنیر نخورید و به خاطر داشته باشید که در کنار آن، ماست و شیر کم‌چرب هم کلسیوم و پروتئین مورد نیاز شما را تامین می‌کنند.

استفاده از مطالب تنها با ذکر منبع امکانپذیر است. این سایت ثبت شده در ستاد ساماندهی وزارت ارشاد اسلامی میباشد و تمام فعالیت های این سایت طبق قوانین جمهوری اسلامی ایران میباشد. - طراحی شده توسط پارس تمز