سبک زندگی - مجله اینترنتی تک موج
با کلیک بر روی 1+ تک موج را محبوب کنید
تنها راه تغییر یافتن یک تصمیم واقعی است.
خوش آمدید - امروز : یکشنبه ۲ اردیبهشت ۱۳۹۷
خانه » سبک زندگی

سبک زندگی

حقایقی خواندنی درباره زالو و پرورش آن


خبرگزاری ایسنا: زالو، همان موجود خوفناک و چسبانی که در باورمان خون انسان را سر می‌کشد، در پشت پرده زندگی تاریک و ترسناکش حقایقی باور نکردنی دارد؛ از مسائل درمانی و معالجه ٣٠٠ نوع بیماری گرفته تا بازار داغ صید و قاچاق به داخل کشور. متین فرهنگ‌پور دکترای مدیریت کسب و کار یکی از ٤ نفری است که در ایران مجوز قانونی بهره‌برداری و پرورش زالو را از سازمان نظام مهندسی کشاورزی دریافت کرده و با علاقه خاصی که به این حرفه دارد زالو را حیوانی مفید برای انسان‌ها می‌داند.

او از صید غیرقانونی که باعث انقراض نسل زالوهای اصیل ایرانی در شمال کشور شده گله دارد و معتقد است سازمان‌های متولی باید برای برخورد قانونی با صیادان غیرقانونی زالو وارد عمل شوند. با همه اینها در این گفت‌وگو با دکتر فرهنگ‌پور از ساز و کار پرورش زالو و کاربردهای مختلف آن در طب سنتی و صنایع پرسیدیم. مصاحبه‌ای که به اعتقاد من سطر به سطرش جالب و خواندنی و البته قابل تامل است.

حقایقی خواندنی درباره زالو و پرورش آن

آقای فرهنگ‌پور! نخستین سوالم از شما این است که این همه جانور برای پرورش. چرا زالو؟

ببینید، از ۲۵۰۰ سال قبل، زالو برای مسائل درمانی شناخته شده و از آن استفاده هم می‌کردند. این روش درمانی ابتدا در چین وجود داشت و ابوعلی سینا نخستین کسی بود که زالودرمانی را در ایران رواج داد و در کتاب قانون نیز به آن اشاره کرد، بنابراین با گذشت زمان زالو مورد استفاده درمانی پیدا کرد و امروزه بیش از ٣٠٠ بیماری با این حیوان درمان می‌شود.

زالو به مکیدن خون انسان مشهور است. سر و کار داشتن با این موجود برای کسب و کار، عجیب یا سخت نبود؟

تخصص من کسب و کار است بنابراین همیشه به دنبال کارهایی می‌روم که شاید برای عده‌ای سخت و حتی عجیب به نظر برسد. باید بگویم من کلا خلاف جهت آب شنا می‌کرده‌ام؛ ضمن اینکه بعد از قانونی‌شدن پرورش زالو در ایران، جذابیت درآمدزایی‌اش هم یکی از فاکتورهای انتخاب من برای این کار بود.

وزارت بهداشت دولت نهم مخالفت‌های زیادی با طب سنتی به‌خصوص زالودرمانی داشت. کامران باقری لنکرانی، وزیر بهداشت کابینه اول محمود احمدی‌نژاد یکی از کسانی بود که صراحتا اعلام کرد زالودرمانی مستندات علمی ندارد بنابراین دخالت در امور پزشکی تلقی شده و جرم است. الان فضای این کار و پرورش زالو برای مسائل درمانی از نظر وزارت بهداشت قانونی شده است؟

بله، در دهه گذشته مخالفت‌هایی با این صنعت وجود داشت اما در سال‌های اخیر این فضا بازتر شد و درحال‌ حاضر به غیر از من سه نفر دیگر نیز به صورت قانونی مجوز بهره‌برداری و پرورش زالو را دارند. با این حال، بیش از ٥٠٠ کارگاه پرورش زالو در کشور وجود دارد که به صورت غیرقانونی و خانگی در این حوزه فعالیت می‌کنند.

یعنی شما مجوز فعالیت دارید؟

بله، مجوز گرفته‌ایم. متولی این کار سازمان نظام مهندسی و کشاورزی منابع طبیعی است. ما هم از این طریق اقدام کردیم و بعد از تأیید شیلات استان طبق نامه‌ها و استعلاماتی که سازمان نظام مهندسی انجام داد از نظام دامپزشکی مجوز فعالیت دریافت کردیم.

مجوز قانونی برای پرورش زالو راه سخت و پیچیده‌ای دارد؟ منظورم این است که چون به هر کسی مجوز فعالیت نمی‌دهند عده‌ای مجبور شده‌اند به صورت خانگی دست به پرورش زالو بزنند؟

مراحل مختلفی دارد اما سخت نیست و فقط باید شرایطش را داشته باشی. مثلا باید تحصیلاتت لیسانس مرتبط یا فوق‌لیسانس غیرمرتبط با سابقه کار باشد یا متراژ کارگاه طبق استانداردهای سازمان بوده و حریم و فاصله کارگاه پرورش زالو از دامپزشکی و مرغداری‌ها و منازل مسکونی رعایت شود.

طب سنتی با علم پزشکی مغایرت دارد. به همین دلیل عده‌ای از صاحب‌نظران به زالودرمانی انتقاد می‌کنند. این موضوع مشکلی برای کار شما پیش نیاورده است؟

راستش همیشه تنش و اختلاف نظرهایی بین طب سنتی و پزشکی نوین وجود دارد. با این حال، ما معتقدیم این دو طب در کنار هم مفید هستند و می‌توانند مکمل یکدیگر باشند. ببینید، همین زالودرمانی به‌عنوان یک طب سنتی در خیلی از کشورهای دنیا مرسوم است. مثلا در بیمارستان‌های ترکیه علاوه بر بانک خون، بانک زالو هم وجود دارد و برای درمان خیلی از بیماری‌ها از جمله سکته مورد استفاده قرار می‌گیرد.

زالوها را از کجا می‌آورید؟

استان‌های گلستان، مازندران و گیلان بهترین نژاد زالوها را دارند. ما هم نخستین زالوها را از آن منطقه صید کردیم.

حقایقی خواندنی درباره زالو و پرورش آن

فکر می‌کنم صید موجودی کوچک با ظاهری ترسناک مثل زالو کار سختی است. آنها را چطور صید می‌کنند؟

زالوها در شالیزارها، مرداب‌ها و باتلاق‌ها زندگی می‌کنند. آنها فعالیتشان در تاریکی است و در روشنایی مخفی می‌شوند. بنابراین وقتی هوا تاریک می‌شود صیادان لباس‌های مخصوصی می‌پوشند و به مناطق زندگی زالوها می‌روند. در این شرایط زالوها بیرون می‌آیند و به صیاد می‌چسبند و در همین هنگام اصطلاحا شکار می‌شوند.

صید زالوها مشکلی برای انقراض نسلشان به وجود نمی‌آورد؟

راستش دخالت افرادی که به صورت غیرقانونی و بدون داشتن مجوز زالوها را صید می‌کنند و به فروش می‌رسانند این خطر را برای نسل زالوهای ایرانی رقم می‌زند. به همین دلیل نسل زالوهای استان گلستان و گیلان کم‌کم در حال نابودی است و در حال حاضر زالو در استان مازندران بیشتر پیدا می‌شود. به همین‌ دلیل است که پرورش زالو اهمیت ویژه‌ای دارد و ما در کنار صید زالوها آنها را پرورش می‌دهیم تا دوباره تولید مثل کنند و نسلشان منقرض نشود.

چطور می‌توان جلوی صید بی‌رویه زالوها را گرفت؟

ببینید، سازمان محیط ‌زیست باید با کمک وزارت بهداشت و شیلات هر استان مجوزهای قانونی صید و پرورش زالو را بدهد تا جلوی صید غیرقانونی و بی‌رویه زالو گرفته و با متخلفان هم برخورد قانونی شود.

به نظر می رسد بازار فروش زالو سودآور است که عده‌ای بدون داشتن مجوز قانونی دست به صید و پرورش این حیوان می‌زنند.

بله، صنایع جانبی که از خاصیت‌های زالو تولید می‌شود خیلی درآمدزاست؛ مثل تولید صابون و کِرِم‌های مختلف. از طرف دیگر عده‌ای زالوها را صید و به کشورهایی مانند ترکیه و روسیه صادر می‌کنند.

گفتید که در ایران فقط چهار نفر در صنعت پرورش زالو و فروش آن به صورت قانونی مجوز دارند اما از طرف دیگر زالوهایی هم از کشورهای دیگر به ایران وارد می‌شود. می‌خواهم بدانم آیا این صنعت هم مثل خیلی از صنایع دیگر بازار خارجی‌اش داغ‌تر است یا نه، بازار زالو دست خود ایرانی‌هاست؟

به این دلیل که مجوزها ظرف دو ‌سال اخیر به پرورش‌دهندگان داده شده است، متاسفانه هنوز نتوانسته‌ایم بازار عرضه و تقاضا را در دست بگیریم. با این حال، قاچاق زالو از کشورهای ارمنستان، ترکیه و جمهوری آذربایجان خیلی زیاد است و هنوز هم به هر دلیلی نتوانسته‌اند جلوی قاچاق زالو را بگیرند. با این حال زالوهای وارداتی در بحث درمان خیلی طرفدار ندارند و اکثر پزشکان طب سنتی ترجیح می‌دهند از زالوهای ایرانی استفاده کنند. به همین دلیل زالوهای وارداتی معمولا با زالوهای شمال کشور مخلوط و به‌عنوان زالوی ایرانی به بازار عرضه می‌شود!

مشتری‌های زالو و در واقع کسانی که آنها را از شما می‌خرند چه افرادی و با چه مشاغلی هستند؟

کلینیک‌ها و پزشکان طب سنتی و عطاری‌ها. بعضا هم پیش می‌آید که افرادی به صورت شخصی زالو را خریداری می‌کنند تا به صورت خانگی برای درمان مورد استفاده قرار دهند.

زالوها در ایران چه انواعی دارند و به قول معروف کدام نوعشان برای درمان مرغوب‌تر است؟

در ایران ١٥ گونه زالو وجود دارد اما فقط دو مدل از آنها به نام‌های اورینتالیس و مدیسینالیس از نژادهای اصیل ایرانی هستند که خاصیت درمانی دارند. گونه‌های دیگر این خاصیت را ندارند چرا که حتی بعضی‌هایشان گوشت‌خوار و بعضی‌هایشان سمی هستند. البته شناختن زالوها کار راحتی است و براساس ظاهر، اندازه و رنگشان می‌توان نژاد و گونه‌شان را تشخیص داد.

یک زالوی خوب، اصیل و درمانگر چه شکلی است؟

ابوعلی سینا معتقد بود که باید از زالویی استفاده شود که در زیستگاه قورباغه باشد. زالویی بهتر است که کرک و پشم نداشته و رنگش سبز تیره باشد و قرمز و نارنجی نباشد.

در باور عمومی زالو یک حیوان ترسناک و بعضا چندش‌آور است. نگاه شما به آنها چیست؟

از دور این‌طور است. اگر یک‌بار این حیوان را در دستتان بگیرید و با او ارتباط برقرار کنید، متوجه می‌شوید که چقدر دوست‌داشتنی است. در باور عمومی به این دلیل که زالو از خون تغذیه می‌کند، زالوصفت درخصوص انسان‌هایی که از دیگران بهره‌کشی می‌کنند به کار می‌رود. زالو در قبال خونی که می‌مکد دارویی وارد بدن می‌کند که ویژگی درمانی دارد و این صفتی است که خیلی از انسان‌ها ندارند.

در طول این سال‌ها که با زالو سر و کار داشته‌اید تابه‌حال مشکل و خطری برای شما ایجاد نکرده‌اند؟

به هیچ عنوان.

حقایقی خواندنی درباره زالو و پرورش آن

شما که زالوها را برای مصارف درمانی پرورش می‌دهید و به استفاده‌کنندگان می‌فروشید، خودتان هم تابه‌حال زالودرمانی کرده‌اید؟

بله، برای درمان لثه‌ام زالودرمانی کردم و کمتر از ٢٤ ساعت عفونت لثه‌ام برطرف شد.

غذای زالو فقط خون است؟

بله.

چطور این غذا را برای زالوهایتان تهیه می‌کنید؟

ببینید، هرچند وقتی اسم زالو می‌آید عده‌ای از مردم این حیوان را در حال مکیدن خون انسان تصور می‌کنند اما در واقع تغذیه آنها از خون دام است. با این‌حال تهیه خون دام برای زالوهای پرورشی مشکلی بوده که تاکنون در دستورالعمل دامپزشکی نبوده است. با همه اینها دامپزشکی کل کشور و شیلات قرار است در این زمینه به ما کمک کنند تا دام‌ها قبل از اینکه به کشتارگاه بروند بتوانیم خونشان را بگیریم و داخل کیسه‌های وکیوم‌شده نگهداری کنیم و بتوانیم برای تغذیه زالوهای کارگاهمان از آنها استفاده کنیم.

خانواده‌تان با این موضوع مشکلی ندارند؟

به هیچ‌عنوان. خانواده‌ام به من کمک هم می‌کنند.

زالوها را خانه هم می‌برید؟

برای بستگانم که به خانه‌مان می‌آیند و می‌خواهیم درمانی برایشان انجام دهیم گاهی زالوها را به خانه هم می‌برم. (با خنده)

زالوها مریض هم می‌شوند؟

بله، بیماری‌های عفونی و قارچ و باکتری امراض زالو است.

شما معتقدید که زالو با مکیدن خون انسان دارویی وارد بدن او می‌کند که این دارو باعث درمان بیماری می‌شود اما سوالی که برای من پیش آمد این است که اگر یک‌نفر به بیماری عفونی خاصی مثل ایدز مبتلا باشد، آیا زالو با مکیدن خون این فرد، ویروس اچ‌آی‌وی را به افراد دیگری که بعدا تحت‌درمان قرار می‌گیرند، منتقل نمی‌کند؟

زالو یک خاصیتی دارد و آن هم این است که اگر تغذیه کامل شود تا دو سه ماه نیازی به غذا ندارد. حتی زالو توانایی اینکه تا دو سال هم غذا نخورد را دارد و در واقع در این مدت همان چیزی را که خورده است، به مرور هضم می‌کند بنابراین زالو وقتی غذا یعنی همان خون را می‌مکد، دیگر میل به هیچ چیزی ندارد. در این فاصله هم خونی که خورده است، در بدنش کاملا تجزیه می‌شود. با همه اینها هنوز جواب مشخصی برای این موضوع وجود ندارد، یعنی نه می‌توانیم بگوییم صددرصد ناقل بیماری است و نه می‌توانیم بگوییم نیست!

یعنی احتمال دارد بیماری یا ویروسی مثل اچ‌آی‌وی را به انسان منتقل کند؟

بله، احتمالش وجود دارد.

با این حساب، شما به‌عنوان یک پرورش‌دهنده زالو کار پرخطری دارید.

زالوهایی که ما داریم شناسنامه دارند یعنی می‌دانیم چه زمانی و با چه چیزی تغذیه شده‌اند. ضمن اینکه بستری که برایشان فراهم کرده‌ایم، از لحاظ آب و گیاهانی که در آن پرورش پیدا می‌کنند، خیالمان را راحت می‌کند که زالوهای ما، زالوهای سالمی هستند. از همه مهم‌تر این است که وقتی زالوها وارد بازار می‌شوند و مورد استفاده قرار می‌گیرند، دیگر به پرورشگاه برنمی‌گردند و همان جا به پزشکان گفته می‌شود که آنها را معدوم کنند.

گفتید زالوها شناسنامه دارند. شناسنامه‌دار بودن زالو به چه معناست؟

یعنی اینکه در واقع بدانیم چه زمانی تغذیه شده‌اند و حداقل باید سه تا چهار ماه از تغذیه‌شان گذشته باشد تا بتوانیم برای درمان از آنها استفاده کنیم. اینکه زالو چه غذایی و خون چه دامی را خورده است هم یکی از فاکتورهای شناسنامه‌ای آنهاست، بنابراین همه اینها بررسی می‌شود و آن موقع برای هر کدام از زالوها یک شناسنامه براساس نژاد و گونه‌شان تهیه می‌کنیم.

حقایقی خواندنی درباره زالو و پرورش آن

زالو در قفس و محیط در بسته‌ای نگهداری می‌شود؟

خیر، زالو به اکسیژن نیاز دارد، به همین علت در بطری‌های مخصوص شیشه‌ای هشت تا ١٠ لیتری یا آکواریوم و وان نگهداری می‌شود. البته معمولا روی این فضا را با توری می‌پوشانند.

هزینه نگهداری از زالوها چقدر است؟

چون تغذیه زالوها زمان‌بر است و معمولا هر دو ماه یک بار نیاز به غذا دارند، بنابراین هزینه روزانه‌ای که برای نگهداری از آنها می‌شود، تنها هزینه آبی است که محل نگهداری‌شان لازم دارد.

یک زالو از کجا می‌داند که وقتی برای درمان مورد استفاده قرار می‌گیرد، باید چه دردی را درمان کند؟

ما برای نخستین‌بار در ایران زالوهای متخصص تولید می‌کنیم یعنی آخرین تغذیه‌اش را چیزی که خودمان بخواهیم به این حیوان می‌دهیم. این کار باعث می‌شود بتوانیم برای انواع بیماری‌ها، زالوهای مخصوص به همان درمان را بدهیم، مثلا برای بیماری‌های گرفتگی عروق یک نوع زالو می‌دهیم یا کسانی که درد مفاصل دارند، از یک نوع زالوی دیگر استفاده می‌کنند.

با همه توضیحاتی که در رابطه با زالو و فوایدش گفتید، همچنان معتقدم پرورش زالو یکی از مشاغل عجیب و حتی ترسناک است. (با خنده) برای شما فقط علاقه به یک کار سخت و متفاوت دلیل اصلی انتخاب این شغل بود یا نه، سود و درآمد این کار هم وسوسه‌برانگیز است؟

این کار صبر و حوصله زیادی می‌خواهد و این‌طور نیست که یک‌شبه سود زیادی از این کار به دست بیاوری اما بالطبع اگر این حوصله را به خرج دهیم و علاقه‌مند باشیم، درآمد خوبی دارد، بنابراین به کسانی که می‌خواهند وارد این کار شوند، باید بگویم که از لحظه‌ای که این کار را شروع می‌کنند، حداقل ١٢ تا ١٤ ماه زمان می‌برد تا به درآمد و سود برسند.

به نظر شما به‌عنوان کسی که در این حوزه تجربه زیادی دارید، افراد علاقه‌مند یا جویای کار برای وارد شدن به شغل پرورش زالو به چقدر سرمایه نیاز دارند؟

اگر بخواهند مجوز بگیرند و به شکل قانونی کار کنند، به فضای کارگاهی و یک‌سری لوازم و ابزار نیاز دارند، بنابراین حداقل سرمایه‌ای که می‌خواهد بین ٣٠٠ تا ٤٠٠ ‌میلیون تومان است. اما افرادی هستند که از کارگاه‌های خانگی که البته غیرقانونی هم هستند، این کار را شروع می‌کنند. این افراد هم به حداقل ٣٠‌ میلیون تومان سرمایه و یک مساحت ٤٠ متری برای پرورش زالو نیاز دارند. به‌هرحال افرادی که اصطلاحا به صورت خانگی دست به پرورش زالو می‌زنند، باید به این نکته توجه داشته باشند که محیط پرورش این حیوان هرگز در خانه‌های مسکونی نیست چراکه مکان پرورش زالو باید آرام و بی‌سروصدا باشد و در صورت عدم‌ رعایت این نکته جلوی تولید مثل آنها گرفته می‌شود، ضمن اینکه زالو در محیط دربسته‌ای نگهداری نمی‌شود، بنابراین احتمال فرار و خارج‌شدن آنها از محلی که نگهداری می‌شوند، وجود دارد و بالطبع این موضوع برای ساکنان خانه‌های مسکونی خوشایند نخواهد بود.

آقای فرهنگ‌پور! شما با علاقه خاصی از پرورش زالو صحبت می‌کنید. می‌خواهم از دردسرهای کارتان هم بگویید.

این کار ریسک خیلی بالایی دارد و این یکی از دردسرهای پرورش زالو است. مثلا اگر زالوها کنترل روزانه نداشته باشند و بیماری‌هایشان تشخیص داده نشود، به مشکل تلفات می‌خوریم و ممکن است در عرض دو ماه نصف یا حتی کل زالوها از بین بروند. بنابراین، این کار بدون دانش و تجربه بسیار دردسرساز خواهد بود، ضمن اینکه این صنعت هنوز در کشور شناخته نشده و نیاز داریم سازمان‌های مختلف برای این مشکل به افرادی که در این حرفه فعالیت می‌کنند، کمک کنند. این کار باعث می‌شود جلوی قاچاق و صید بی‌رویه زالوها نیز گرفته شود. پرورش زالو یکی از الگوهای اقتصاد مقاومتی است چراکه همه فاکتورهای ایرانی‌بودن را دارد و ما به هیچ ابزار خارجی در این صنعت نیاز نداریم. در نهایت با حمایت از این صنعت دردسرهای پرورش زالو در ایران از بین می‌رود و می‌توانیم یک زالوی کاملا سالم را برای مصرف تحویل جامعه دهیم.

چه گناهی کردیم که باید اینجا زندگی کنیم؟


روزنامه ایران – محمد معصومیان: شب با صدای ماغ گاوهای طویله‌ای که دیوار به دیوار خانه‌شان است، به خواب می‌روند و صبح با بوی پشگلی که از خانه همسایه می‌آید، بیدار می‌شوند. از خانه که بیرون می‌روند پاچه‌های شلوار را بالا می‌زنند تا از لابه‌لای گل و شل و فضولات گاو و گوسفند به سلامت عبور کنند. «تازه‌آباد» سقز سال‌هاست سرگردان بین منطقه منفصل شهری یا یک شهرک دامپروری سرگردان مانده است.

حسین بیگی، معاون خدمات شهری شهرداری سقز در تعریف این منطقه می‌گوید: «ناحیه منفصل شهری تازه‌آباد به‌عنوان یک سکونتگاه غیررسمی از سال ۷۵ به مرور زمان به محلی برای نگهداری دام چوبداران، خرید و فروش دام و اسکان موقت آنان تبدیل شد و حالا بعد از سال‌ها هنوز ۲۵۰ نفر در قالب ۷۵ دامداری در این منطقه فعالیت می‌کنند.»

تازه آباد با بیش از ۴ هزار نفر جمعیت، هنوز کوچه‌ و خیابان آسفالتی ندارد و باران تند زمستان همه جا را بسرعت گل آلود می‌کند. مردان و زنان و کودکان، شلوارهای کردی‌شان را توی جوراب فرو می‌برند و با لایه ضخیمی از گل و لای روی کفش‌ها راه می‌روند. همه جا صدای شلپ شلپ کفش‌هایی می‌آید که به زور از زمین کنده می‌شوند و دوباره با شالاپی در گل فرو می‌روند. در این محله کسی را نمی‌بینید که تا بالای شلوارش نشانی از شتک گل و شل نباشد. خانه‌های گلی و نامنظم و هوایی که بوی فضولات حیوانی می‌دهد، همه آن چیزی است که در تازه آباد می‌بینید و حس می‌کنید. به سراغ چند مرد جوان می‌روم که گوشه‌ای ایستاده‌اند. از آنها در مورد مشکلات زندگی در کنار طویله‌های گاو و گوسفند و اسب و قاطر می‌پرسم

زندگی تو را «ماغ» می کشد

و البته انتظار هم نداشتم که همان ابتدا رحمان بگوید همان دری که به آن تکیه داده، طویله است: «از همه لحاظ مشکل داریم. از کدام لحاظش را می‌خواهید؟ بهداشت که نداریم، کوچه و پس‌کوچه‌ها که پر از پهن است، بچه‌های ما هم در همین کوچه‌ها بازی می‌کنند و بزرگ می‌شوند. اینجا که می‌بینی در طویله است و در کناری هم در خانه پدری من است. دیگر شما خودت تصور کن بغل طویله زندگی کردن چه جور وضعیتی است. همه ما اینجا نگران بیماری هستیم. مریضی مشترک بین دام و انسان هم که کم نیست. خیلی‌ها توی همین محل بیمار شده‌اند و آسم و بیماری‌های عفونی گرفته‌اند. نمی‌دانم چرا این وضعیت تمام نمی‌شود؟ چرا طویله‌ها را نمی‌برند بیرون شهر؟»

دوست رحمان می‌گوید: «برای دامداران جا تعیین شده و زمین هم داده‌اند ولی نمی‌روند. به‌قول خودشان چون مردم اینجا زندگی می‌کنند دیگر دام‌های‌شان نگهبان نمی‌خواهد. ما شده‌ایم نگهبان طویله دام دارها. خانه بیشتر چوبدارها توی شهر است. مطمئن باشید اگر خانه خودشان در این محل بود، یک لحظه تحمل نمی‌کردند. طرف از مریوان آمده اینجا و سه چهار نفری دامداری راه انداخته‌اند و به مردم هم توجه نمی‌کنند. ما چندین بار گزارش داده‌ایم و اثری نداشته. نمی‌شود که من شخصی بروم با آنها برخورد کنم، این کار دولت است.»

مناقشه بین ساکنان و دامداران تا حدود زیادی شبیه همان قضیه فلسفی مرغ و تخم مرغ است؛ اینکه اول تخم مرغ بوده یا مرغ. ساکنان می‌گویند اول آنها بودند و بعد دامداران آمدند و دامداران هم می‌گویند اول ما بودیم و بعد ساکنان آمدند. محمود که ساکت به‌ حرف دوستانش گوش می‌دهد و به نشانه رضایت سر تکان می‌دهد، می‌گوید: «اینجا اول خانه بود، بعد دامداری‌ها آمدند. اما اگر بروی از خودشان بپرسی می‌گویند اینجا اول دامدارها دامداری ساختند بعد مسکونی شد ولی ما شواهد و مدارک زیادی داریم که نشان می‌دهد اول محل زندگی بود بعد دامداری‌ها ساخته شد. مسأله این است که همه دامدارها باهم متحد هستند. به یک نفر که اعتراض کنی یکهو می‌بینی ۱۵۰ دامدار می‌آیند پشت طرف را می‌گیرند. مشکل اصلی این محل بهداشت است و تا دامداری‌ها جمع نشود، بهداشت هم ممکن نیست.»

مردم یکی یکی جمع می‌شوند و هرکدام گلایه خود را مطرح می‌کنند. پیرمردی از داخل بنگاه معاملاتی بیرون می‌آید و اصرار می‌کند که از او فیلم بگیرم: «از من فیلم بگیر تا همه چیز را برایت تعریف کنم.» اسم و فامیلش را هم می‌گوید و می‌خواهد ثابت کند که از دامداران نمی‌ترسد: «این کوچه‌ها را ببین! به‌خدا بعضی‌ها رشوه می‌گیرند که وضع ما این است. شما پیاده نه، با ماشین برو این کوچه پشتی ببین اصلاً ماشین می‌تواند از لجن گل و پهن رد بشود که آدم بتواند؟ شما برو جلوی مدرسه‌ها ببین وضعیت بچه‌ها چطور است؟ چطور می‌روند و می‌آیند؟ اینجا یک خانه فروش نمی‌رود هیچ‌کس اینجا خانه اجاره نمی‌کند. سرمایه مردم روی زمین مانده چون همه می‌دانند مکافات زندگی در این محل چیست؟» پای پیاده به همان کوچه پشتی می‌روم. کوچه‌ای که پر از پستی و بلندی است.

پیرمرد راست می‌گوید کفش‌ها در گل و پهن فرو می‌رود و هر آن احتمال سر خوردن در سراشیبی هست. به سختی و با چنگ زدن به دیوار، از سراشیبی پایین می‌روم. چند نفری با چکمه از کنارم رد می‌شوند و با خنده می‌گویند: «کمک می‌خواهی؟» کوچه پر از دامداری است و این را می‌شود از ماغ کشیدن گاوها و بع‌بع گوسفندان و مع مع بزها فهمید. مردی جا افتاده و خوش برخورد و آرام دارد در آهنی طویله را می‌بندد که سر حرف را با او باز می‌کنم. می‌گوید: «کار نیست چکار کنیم؟ به ما گفته‌اند بهار تعیین می‌کنیم کجا بروید. به خدا اگر بگویند، می‌رویم. هنوز جا مشخص نیست ولی باور کنید همین جا لااقل هزار نفر شاغل هستند.»

از او می‌پرسم اول شما اینجا بودید یا ساکنان محل و او همان‌طور که انتظار داشتم می‌گوید: «ما اول اینجا دامداری داشتیم و بعد مردم زمین خریدند. من خودم هم اینجا زندگی می‌کنم و می‌فهمم مردم چی می‌گویند.» کمی پایین‌تر چند نفر سر کوچه ایستاده‌اند. از چوب‌هایی که در دست دارند، پیداست که دامدار هستند. از سؤال من که می‌پرسم چرا از اینجا نمی‌روید عصبانی می‌شوند و یکی از آنها با خشم می‌گوید: «هنوز برای ما جا مشخص نشده. ما زمانی که اینجا بودیم کسی ساکن نبود، ما چکار کنیم؟ ناچاریم که هستیم. اگر جا درست کنند می‌رویم، ولی هر جایی هم نمی‌ریم. طرف‌های جاده بانه که اصلاً نمی‌رویم. شرط و شروط داریم. قرار بود بغل کشتارگاه جا بدهند و خوب هم بود ولی زدند زیرقول شان.»

زندگی تو را «ماغ» می کشد

حسین بیگی، معاون خدمات شهری شهرداری سقز از نگرانی مسئولان شهری برای وضعیت بهداشتی محله می‌گوید: «دستگاه‌های اجرایی نسبت به وضع بهداشتی این منطقه نگران هستند ولی محله از محدوده شهری بود و عملاً شهرداری نمی‌توانست اقدامی انجام دهد و بویژه از طریق کمیسیون بند ۲۰ ماده ۵۵ قانون شهرداری اعمال قانون کند. بعد از مطالعات انجام شده این منطقه که برای ارائه خدمات بیشتر از لحاظ تقسیمات جغرافیایی جزو روستا و محدوده قانونی شهر نبود به همت و پیگیری‌های نماینده مردم سقز در مجلس و نیز همکاری استانداری، فرمانداری و شهرداری، در سال ۹۵ به‌عنوان ناحیه منفصل شهری به سقز الحاق شد.

این نهاد نسبت به آموزش‌های لازم به دامداران و تذکر و اخطار از طریق دادستانی برای خروج از آن منطقه و انتقال آنان به مکان تعیین شده در روستای «قشلاق صالح بیگ» در ۵ کیلومتری سقز که توسط تعاونی روستایی با هزینه ۶ میلیارد و ۵۰۰ میلیون ریال ایجاد شده بود، اقدام‌های لازم را انجام داد که دامداران موافق مکان پیشنهادی نبودند. نهادهای خدمات رسان در راستای آموزش و انتقال دامداران همچنان تلاش کرد و مکان‌های دیگری را پیشنهاد داد که درحال حاضر محدوده‌ای در مسیر شهر «صاحب» نزدیکی کشتارگاه صنعتی دام پیش‌بینی شده است اما چون فعلاً منطقه آماده نیست نمی‌توانیم برای تخلیه، اخطار جدی بدهیم. همچنین برای ساماندهی پیشنهاد تشکیل تعاونی توسط دامداران هم ارائه شده؛

دامدارها حدود۲۵۰ نفر هستند و در قالب ۷۰ دامداری فعالیت می‌کنند که تشکیل تعاونی برای خرید زمین و ایجاد دامداری بسیار مناسب خواهد بود. از دیگر پیشنهادها به دامداران برای انتقال، نقل مکان به گاوداری‌های آدینان در ۱۰ کیلومتری سقز بوده که با این بحث هم موافق نبودند. بر اساس پیش‌بینی‌ها به امید خدا انتقال دامداری‌های تازه آباد در سال ۹۷ به نتیجه خواهد رسید. گرچه فعلاً برای مکان جدید هیچ اقدام جدی مبنی بر تملک و آماده‌سازی انجام نشده است.» علی محمدیان معاون فنی و عمرانی فرمانداری سقز از پیگیری‌ها می‌گوید و امیدوار است در سال ۹۷ اوضاع منطقه سامان پیدا کند. او در مورد امکانات و زیرساخت‌های تازه آباد می‌گوید:

«از محل اجرای طرح توانمندسازی در سال ۹۶ میلیاردها تومان در زمینه آماده‌سازی زیرساخت‌ها برای این منطقه هزینه شده است که در حال حاضر شبکه آب، برق و مخابرات آن تکمیل و طرح جمع‌آوری فاضلاب آن با پیشرفت ۴۰ درصد در حال انجام و تکمیل است. ۲ خیابان ۱۸ و ۲۵ متری در این منطقه در حال احداث است و لایروبی رودخانه نیز توسط شهرداری انجام شده و ستاد توانمندسازی استان کردستان هم ساخت مدرسه ۹ کلاسه و احداث پارک در محله تازه آباد را برای سال ۹۷ پیش‌بینی کرده است.»

به خیابان اصلی که می‌رسیم پویا راننده ماشین به کفش‌هایم نگاه می‌کند و می‌خندد. می‌فهمم از کثیف شدن ماشین بدش می‌آید. بعلاوه به اندازه کافی بوی دام هم می‌دهم. می‌گویم ماشین را نگه دارد تا در جوی آبی که از گوشه خیابان رد می‌شود کف کفش‌هایم را بشویم. به مردم نگاه می‌کنم که با چه مرارتی در این محل زندگی می‌کنند. به بچه‌هایی فکر می‌کنم که چطور در کنار این فضولات بازی می‌کنند و بزرگ می‌شوند. یاد حرف‌های رحمان می‌افتم که با التماس می‌گفت: «مگر ما چه گناهی کرده‌ایم که باید اینجا زندگی کنیم؟»

نکات کوتاه و کاربردی برای یک آرایش جذاب و طبیعی


وب سایت زیبامون: قطعا هر خانمی با آرایش کردن به فکر زیباتر کردن صورتش است، اما خیلی از خانم ها هستند که آرایش های غلیظ و سنگین را دوست ندارند و یا اینکه این سبک آرایش به چهره آنها نمی آید. پس بهتر است ترفندها و نکاتی که برای آرایش طبیعی و لایت به کارتان می آید را بیاموزید و از این به بعد، با کمترین زمان، جذاب ترین آرایش را داشته باشید.

نکات کوتاه و کاربردی برای یک آرایش جذاب و طبیعی

نکات کوتاه و کاربردی برای یک آرایش جذاب و طبیعی

۱٫ حتما با پوست تمیز شروع کنید. آرایش روی پوست چرب و کثیف یا روی بقایای آرایش قبلی تان، اصلا جذاب نخواهد شد.

۲٫ پرایمر بزنید تا پوستتان را صاف و یکدست کند.

۳٫ فونداسیون (کرم پودر) را خیلی کم استفاده کنید. اگر می خواهید آرایش طبیعی و زیبایی داشته باشید، باید ۳ مورد زیر را خیلی خوب رعایت کنید:

– حتما رنگ مناسب با پوستتان را انتخاب کنید.
– پوست گردن را هم همرنگ پوست صورت کنید.
– فقط یک لایه نازک از کرم پودر را به روی پیشانی، گونه، چانه و اطراف بینی بزنید تا پوست را صاف کند، اصلا نباید زیاد بزنید.

۴٫ اگر پوستتان بعد از کرم پودر زدن لک و جوش و قرمزی داشت، حتما کمی کانسیلر بزنید. مقدار خیلی کم را با انگشت به روی لک بزنید و کمی محو کنید و بعد با براش، کامل آن را blend کنید. برای اینکه پوستتان مات باند و براق و روغنی نشود، کمی پنکک به روی گونه و پیشانی، چانه و تیغه بینی بزنید.

۵٫ ابروها را با مداد ابروی همرنگ با رنگ ابرو، کمی پررنگ کنید، اما آن را پهن و بولد نکنید.

۶٫ یک خط چشم کافیست تا حالت چشم ها را بهتر کند اما اگر به دنبال یک نگاه طبیعی و زیبا هستید، بهتر است با مداد چشم سیاه، فقط کمی بیخ مژه های پلک بالا را سیاه کنید. این کار هم چشم ها را جذاب تر می کند و هم باعث می شود که آرایش کاملا طبیعی به نظر برسد.

۷٫ خب حالا نوبت ریمل است. ریمل یکی از محبوب ترین لوازم آرایش خانم هاست که خیلی در گیرایی چشم ها تاثیرگذار است. یک بار ریمل بزنید و بعد از اینکه خشک شد، با شانه کوچک مخصوص مژه، مژه ها را کاملا شانه کنید. اینکار باعث می شود جرم ریمل از روی مژه بلند شود و فقط رنگ و سیاهی آن باقی بماند، طوریکه همه فکر کننده مژه های خودتان اینقدر زیبا و مشکی است.

۸٫ برای اینکه به صورتتان رنگ و رویی بدهید، حتما باید رژگونه بزنید. کمی رنگ صورتی یا هلویی انتخاب کنید و به صورت کاملا سبک و لایت به زیر استخوان گونه بزنید.

۹٫ بهترین محصولی که می توانید برای آرایش لب ها استفاده کنید، برق لب است. نوعی از برق لب هایی که دارای ته رنگ طبیعی صورتی و قرمز هستند را انتخاب کنید و برای یک آرایش ملایم و طبیعی، استفاده نمایید. اما یادتان باشد که باید لب هایتان هیدراته باشند و پوسته های خشک آن را قبل از برق لب زدن، بگیرید (لب را خیس کنید و با یک تکه پارچه نرم روی آن را بکشید).

راز ازدواج موفق دو بازیگر معروف هالیوودی


برترین ها – ترجمه از پردیس بختیاری: از سال ۲۰۱۲، یعنی زمانی که بلیک لایولی و رایان رینولدز با هم ازدواج کردند، جزو یکی از بهترین زوج های هالیوودی شناخته شدند که رابطه خوب شان زبانزد خاص و عام است. هر کدام از آنها به تنهایی شخصیت های جذابی دارند، چه رسد به زمانی که در کنار هم به عنوان یک زوج  قرار گیرند. زمانی که در مورد راز ازدواج موفق شان سوال کردیم، جواب های جالبی را شنیدیم که در اینجا برخی از آنها را برایتان آورده ایم.

۱٫ کار گروهی را در اولویت قرار می دهند

راز ازدواج موفق دو بازیگر معروف هالیوودی

بلیک و رایان به اهمیت کار گروهی واقف اند. بلیک در مصاحبه ای گفت: «ما هیچ زمانی با هم کار نمی کنیم. به عنوان مثال زمانی که رایان سر کار است، من در خانه می مانم و از بچه ها مراقبت می کنم یا بلعکس؛ یا این که ما قرار گذاشتیم بیش از یک شب را دور از هم نگذرانیم. ما باید برای حمایت از خانواده مان تلاش کنیم. به نظر من هر چه زمان کمتری دور از هم باشیم، بهتر است. کار گروهی به ما اهمیت پیوندمان را نشان می دهد. آدمها در طول زمان رشد می کنند و ما باید در کنار این تغییرات کنار هم باشیم و این همان کار گروهی است که ما در اولویت رابطه خود قرار داده ایم.»

۲٫ به علاقمندی های هم احترام بگذاریم

این مورد از آن مواردی است که بسیاری از زوج ها آن را نادیده می گیرند. اگر چه انجام دادن فعالیت های مورد علاقه مان به تنهایی اشکالی ندارد اما بهتر است که آن را به همراه شریک زندگی مان انجام دهیم، دقیقا شبیه کاری که بلیک و رایان می کنند.

بلیک می گوید: «ما باید به علاقمندی های شریک زندگی مان احترام بگذاریم. مثلا رایان روی ذائقه یا نگاه من به دکوراسیون خانه تاثیر زیادی گذاشت. من در کنار او به چیزهایی علاقمند شدم که قبلا نبودم. بنابراین احترام متقابل به علاقمندی ها یکدیگر از موارد مهمی ست که تمام زوج ها باید بدان پایبند باشند.»

با نشان دادن علاقه به فعالیت های مورد علاقه طرف مقابل تان، خواهید دید که چقدر بر میزان صمیمیت تان افزایش خواهد یافت.

راز ازدواج موفق دو بازیگر معروف هالیوودی
۳٫ مشکلات خود را مانند دو دوست حل می کنند

بلیک لایولی می گوید که در رابطه قبلی اش، زمانی که با شریک زندگی اش دعوا می کرد، نزد خواهر یا دوستانش می رفت و مشکل خود را برای آنها توضیح می داد. در صورتی که رفتار او با رایان هنگام دعوا بسیار متفاوت است. در واقع او یاد گرفت که به جای دیگران باید با خود او حرف بزند. او در این مورد می گوید: «در مواقعی که من از دست او ناراحت می شوم، به کنارش می نشینم و با زبانی خوش در مورد احساساتم برایش توضیح می دهم. او نیز همین رفتار را با من می کند که بهترین شیوه حل مشکل می باشد.»

۴٫ خانواده در اولویت است

اگرچه هر دوی آنها مشغله زیادی دارند اما تحت هر شرایطی خانواده خود را در اولویت قرار می دهند و همین کلید موفقیت رابطه بلند مدت آنهاست. آنها عاشق خانواده های بزرگ اند و حال که صاحب دو فرزند شده اند، قدر زندگی خود را بیشتر می دانند. این دو ستاره هالیوودی زمان های زیادی را صرف بازی با فرزندان شان می کنند. رایان می گوید: «شیرین ترین لحظه زمانی ست که از سر کار، تنها به عشق خانواده ات، به خانه می آیی.»

۵٫ آنها حس شوخ طبعی خود را فراموش نمی کنند

راز ازدواج موفق دو بازیگر معروف هالیوودی

اگر به عکس های بلیک و رایان نگاهی بیاندازید، خواهید دید که لبخند از لب های آنها نمی افتد. در واقع آنها خود برای شادی شان تلاش می کنند. رایان می گوید: «هنگام زایمان بلیک، دکترش گوشی اش را خاموش کرد اما بلیک با آن حال ناخوش به شوخی گفت: دکتر! گوشی ات را خاموش نکن. حتی اگر بخواهی به عشقت زنگ بزنی و با او صحبت کنی هم مشکلی ندارم.» همین حس شوخ طبعی، صمیمیت میان آنها را افزایش می دهد. اگر می خواهید از شوخی هایی که آنها با هم می کنند بیشتر بدانید، به توییتر یا اینستاگرام آنها سری بزنید.

۶٫ همدیگر را به چالش می کشند

بلیک و رایان در موقعیت های مختلف یکدیگر را به چالش می کشند و همدیگر را مجبور می کنند تا بهترین خود را ارائه دهند. آیا کسی هست که رقابت های دوستانه را دوست نداشته باشد؟ بلیک در این باره می گوید: «من زمان هایی را که رایان مرا به چالش می کشد، دوست دارم. من به او اعتماد دارم و این خود خوشبختی ست که همسرت همراه تو در تمام لحظه های زندگی باشد.»

برخی از زوج ها توانایی های هم را زیر سال می برند اما بلیک و رایان برعکس آن عمل می کنند. آنها با به چالش کشیدن یکدیگر، موجب رشد و بهتر شدن یکدیگر می شوند.

۷٫ خاطره بازی می کنند

آیا به یاد آوردن خاطرات خوب شیرین نیست؟ نوستالژی های این دو ستاره اهمیت زیادی برایشان دارد. به عنوان مثال آنها به رستورانی که در گذشته با آن خاطره داشته اند، می روند یا حتی یک بار بلیک تولد رایان را در رستورانی که آن دو برای اولین بار یکدیگر را دیدند و عاشق شدند، برگزار کرد. در واقع آنها می دانند که چگونه حس رمانتیک را در رابطه شان حفظ کنند. 

راز ازدواج موفق دو بازیگر معروف هالیوودی
۸٫ وظایف فرزندداری را تقسیم می کنند

برخی از آقایان هستند که حتی پس از پدر شدن، دست به سیاه و سفید نمی زنند. در واقع آنها تمام مسئولیت های فرزند را بر دوش همسرشان می اندازند. اما رایان مانند آنها نیست. او در کارها به بلیک کمک می کند. به عنوان مثال پوشک بچه را عوض می کند یا به او غذا می دهد. این رفتار مردها نه تنها رابطه میان آنها و همسرشان، بلکه رابطه آنها با فرزندان شان را هم بهبود می بخشد.

۹٫ با وجود فرزند، آنها بهم نزدیک تر شدند

به جای این که فرزندان مانعی میان رابطه بلیک و رایان شوند، رابطه آنها را بهتر از قبل ساختند. رایان می گوید: «از تولد فرزندانمان به بعد، من بیشتر عاشق همسرم شدم. در واقع آنها ما را به هم نزدیک تر کردند و این قشنگ ترین لحظه زندگی من است»

راز ازدواج موفق دو بازیگر معروف هالیوودی
۱۰٫ از خوشگذرانی هایشان نمی گذرند

این دو ستاره هالیوودی دوستان زیادی در هالیوود دارند که هر از چند گاهی آنها را ملاقات می کنند. به عنوان مثال چند شب پیش آنها با امیلی بلانت و جان کراسینسکی یک قرار رمانتیک در رستورانی گذاشتند و بسیار خوش گذراندند. آنها گاهی فرزندانشان را به پرستارانشان می سپارند و به تنهایی به گشت و گذار می روند. 

راز ازدواج موفق دو بازیگر معروف هالیوودی

۱۱٫ حامی یکدیگرند

یکی از کلیدهای موفقیت رابطه عاطفی حمایت طرفین از هم است. رابطه بلیک و رایان نیز به گونه ایست که در هر شرایطی از یکدیگر حمایت می کنند. نه تنها در خانه و حریم خصوصی، بلکه در ملا عام نیز این حمایت را به دیگران نشان می دهند. آنها تا به حال بهم توهین نکرده و از بزرگ ترین طرفداران یکدیگر هستند.

۱۲٫ موقعیت کاری یکدیگر را درک می کنند

نه تنها رایان، بلکه بلیک هم عاشق شغل اش است اما این مشغله کاری آنها به رابطه عاطفی شان لطمه ای نمی زند، زیرا آنها موقعیت کاری یکدیگر را درک و از هم حمایت می کنند. آنها باید مدام در سفر یا سر صحنه فیلم برداری باشند، بنابراین وقت کافی برای بودن در کنار خانواده شان را ندارند. این موضوع می تواند موجب جدایی بسیاری از زوج ها شود، اما در مورد رایان و بلیک همه چیز فرق می کند. در این مواقع، آنها به جای بهانه گیری، پشت یکدیگرند و از اهداف و آرزوهای یکدیگر حمایت می کنند.

وقتی زندگی خوب پیش نمی‌رود…


روزنامه آرمان: حقیقت این است که خوشبختی، نداشتن مشکل نیست، توانایی کنار آمدن با آنهاست. همیشه نگاهتان به چیزهایی باشد که دارید نه چیزهایی که از دست داده اید. آنچه اهمیت دارد این است که با چیزهایی که برایتان باقی مانده است چه می کنید. در زیر به ۸ چیزی اشاره می کنیم که به شما در زمان سختی ها انگیزه می دهد:

درد بخشی از رشد کردن است.گاهی اوقات زندگی به این دلیل درها را به روی تان می بندد که وقت جلو رفتن است. به خودتان یادآور شوید که هیچ درد و غمی بی دلیل اتفاق نمی افتد. از چیزی هایی که اذیت تان کرده درس بگیرید ولی هیچوقت این درس ها را فراموش نکنید. فقط بخاطر اینکه با مشکلات دست و پنجه نرم می کنید به معنی این نیست که شکست خورده اید. افتادن اتفاق های خوب زمان می برد. صبور باشید و مثبت فکر کنید. همه چیز درست خواهد شد؛ البته شاید این اتفاق زود نیفتد اما بالاخره می افتد. یادتان باشد که دو نوع درد وجود دارد: دردی که آسیب می زند و دردی که تغییرتان می دهد. هر دو این دردها به رشد شما کمک می کنند.

وقتی زندگی خوب پیش نمی رود

همه چیز در زندگی گذرا و موقتی است.هر وقت باران می آید، بالاخره بند می آید. هر وقت ضربه می خورید، بالاخره خوب می شوید. بعد از تاریکی همیشه روشنایی است هر روز صبح طلوع خورشید همین را می خواهد به شما بگوید اما معمولاً یادتان می رود و در عوض فکر می کنید که شب همیشه باقی می ماند. اما اینطور نیست. هیچ چیز همیشگی نیست. پس اگر اوضاع زندگی خوب است از آن استفاده کنید چون همیشگی نیست. اگر اوضاع بد است، نگران نباشید چون این شرایط هم همیشه نمی ماند. فقط به این دلیل که در این لحظه زندگی تان سخت شده است به این معنی نیست که نمی توانید بخندید. فقط به این دلیل که چیزی اذیت تان می کند به این معنی نیست که نمی توانید لبخند بزنید.

هر لحظه برای شما شروعی تازه و پایانی تازه است. هر لحظه فرصت جدیدی به شما داده می شود. فقط باید از این فرصت بهترین استفاده را بکنید. نگران بودن و شکایت کردن چیزی را عوض نمی کند. آنهایی که بیشتر از بقیه شکایت می کنند، کمتر از بقیه کار انجام می دهند. همیشه بهتر است که سعی کنید کاری بزرگ انجام دهید و شکست بخورید تا اینکه هیچ کاری انجام ندهید و موفق شوید. زمانی همه چیز تمام می شود که کاری انجام ندهید و فقط شکایت کنید. اگر به چیزی باور دارید، تلاش کنید. اجازه ندهید سایه های گذشته، دریچه رو به آینده تان را تاریک کند. اینکه امروز را به شکایت کردن درمورد دیروز بگذرانید، آینده تان را روشن تر نمی کند. به جای آن دست به کار شوید.

بگذارید درس هایی که گرفته اید زندگی تان را بهبود بخشند. تغییر ایجاد کنید و هیچوقت به عقب نگاه نکنید و صرف نظر از اتفاق هایی که در این راه طولانی می افتد، یادتان باشد که شادی و خوشبختی واقعی فقط زمانی می آید که دست از شکایت کردن بخاطر مشکلاتتان بردارید. جای زخم های شما نشانه قدرتتان هستند.هیچ وقت بخاطر جای زخم هایی که زندگی روی تان گذاشته است خجالت نکشید. این جای زخم ها یعنی درد تمام شده و روی زخم تان بسته شده است. یعنی توانسته‌اید بر درد غلبه کنید، درسی بگیرید، قوی تر شوید و به جلو پیش روید. اجازه ندهید این زخم باعث شوند زندگی تان را با ترس سپری کنید. هیچوقت نمی توانید جای این زخم ها را از بین ببرید اما می توانید نگاه خودتان به آنها را تغییر دهید.

هر مشکل کوچک، قدمی رو به جلو است. صبر کردن در زندگی به معنی منتظر ماندن نیست؛ صبر کردن توانایی داشتن نگرشی خوب در زمان تلاش برای رسیدن به رویاهایتان است. پس اگر می خواهید امتحان کنید، وقت گذاشته و تا آخر راه را بروید. در غیر این صورت، هیچ دلیلی برای شروع کردن نیست. این می تواند به معنی از دست دادن راحتی و ثبات‌تان برای مدتی کوتاه باشد. بقیه چیزها آزمایش کردن قطعیت شماست، اینکه چقدر آن هدف را می خواهید و اگر آن را بخواهید، با وجود همه شکست ها و مسائل دیگر انجامش می دهید. و هر قدمی که رو به آن برمی دارید از هر چه که فکرش را هم بکنید حالتان را بهتر می کند.

وقتی زندگی خوب پیش نمی رود

می فهمید که مشکلات اتفاقاتی نیست که سر راه برایتان می افتد، چالش اصلی خود آن راه است و ارزشش را دارد. پس اگر می خواهید امتحانش کنید، راه را تا آخر بروید. هیچ حسی در دنیا بهتر از این نیست. منفی بودن دیگران مشکل شما نیست. وقتی چیزهای منفی دور و برتان را می گیرد، مثبت باشید. وقتی دیگران می خواهند باعث ناراحتی تان شوند، لبخند بزنید. این بهترین و ساده ترین راه برای حفظ انگیزه و تمرکزتان است. وقتی دیگران با شما بدرفتاری می کنند، خودتان باشید. هیچوقت اجازه ندهید تلخی یک نفر شخصیت تان را تغییر دهد. هیچ چیز را به خودتان نگیرید، حتی اگر دقیقاً منظور خودتان باشد. خیلی کم پیش می آید که آدم ها بخاطر شما کاری را انجام داده باشند.

آنها کارهایشان را بخاطر خودشان انجام می دهند.مهمتر از همه اینها، هیچوقت بخاطر اینکه کسی گفته به اندازه کافی خوب نیستید، خودتان را تغییر ندهید. زمانی تغییر کنید که می دانید آدم بهتری خواهید شد و آینده درخشان تری خوهید داشت. هر کاری که بکنید، چه درست و چه غلط، دیگران پشت سرتان حرف خواهند زد. پس قبل از اینکه نگران چیزی باشید که دیگران در موردتان می گویند، نگران کارهایی باشید که می کنید. اگر قرار باشد اتفاقی بیفتد، بالاخره خواهد افتاد. همیشه در همه سختی هایی که با آن روبه رو می شوید، نقاط مثبتی هم وجود دارد اما باید بخواهید که دریچه قلب و ذهن تان را باز کرده و به استقبال آن بروید. نمی توانید به زور بخواهید بعضی اتفاق ها بیفتند.

با تلاش در چنین جهتی فقط خودتان را خسته خواهید کرد. در بعضی نقاط فقط باید رها کنید و ببینید چه پیش می آید.در آخر، دوست داشتن زندگی به اعتماد به حس تان، ریسک کردن، از دست دادن به دست آوردن خوشبختی و درس گرفتن از تجربه های تان بستگی دارد. باید دست از نگرانی، سرگردانی و تردید بردارید، به دست پاچگی هایتان بخندید، در لحظه زندگی کنید. شاید در آخر دقیقاً به آن مقصدی که می خواستید نرسید اما مطمئن باشید همان جایی می رسید که باید می رسیدید. بهترین کاری که می توانید بکنید این است که به راهتان ادامه دهید.از دوباره بلند شدن از زمین نترسید، بهترین درس های زندگی را معمولاً در سخت ترین شرایط و از بدترین اشتباهاتتان یاد می گیرید.

زمان هایی هست که به نظر می رسد همه چیز بد پیش می رود و احساس خواهید کرد که این شرایط سخت همیشه می ماند. اما اینطور نخواهد بود. وقتی احساس کردید که کم کم ناامید و دلسرد می شوید، یادتان باشد که همیشه برای درست شدن مسایل، اول همه چیز باید خراب شود. گاهی برای اینکه به بهترین وضعیت خودتان برسید، باید بدترین وضعیت تان را پشت سر بگذارید.بله، زندگی سخت است اما شما از آن سخت ترید. قدرت هر روز خندیدن را در خودتان ایجاد کنید. برای چیزهایی که قادر به تغییر آن نیستید، استرس نداشته باشید. ساده زندگی کنید. سخاوتمندانه دوست داشته باشید. صادقانه حرف بزنید. با دقت کار کنید و حتی اگر زمین خوردید، دوباره از جایتان بلند شوید. به رشد کردن ادامه دهید.

پارک‌های یک روزه، نیاز امروز شهر‌ها


روزنامه ایران – الهه زارعی: شهرها با حضور مردم و پیاده روها هویت پیدا می‌کنند و سرزندگی و پویایی در رگ‌های شهر جاری می‌شود، بنابراین باید براساس نیازها و علاقه پیاده رو‌ها تمهیداتی در طراحی شهری اندیشیده شود تا مردم احساس تعلق خاطر به شهرشان پیدا کنند و آن را قسمتی از دارایی و اموال خود بدانند. همچنین تأمین نیازهای اجتماعی انسان در فضاهای شهری از اصلی‌ترین اهداف توسعه پایدار محسوب می‌شود از جمله اصول پایدار تأمین نیازهای انسان و ارتقای کیفیت زندگی وی است که فضاهای شهری در راستای تأمین این نیاز روانی واجتماعی انسان شکل گرفته است.

امروزه توجه به المان و مؤلفه‌های معماری و زیبا‌سازی و درعین حال طراحی مناسب مبلمان شهری و گسترش و تنوع آنها متناسب با نیاز شهروندان یکی از ضرورت‌ها، اولویت‌ها و دغدغه‌هایی است که مدیران شهری همواره در انتخاب بهترین‌های آن با مشکل مواجه هستند. انتخاب مبلمان شهری مناسب با در نظر گرفتن زیبایی‌های بصری و جذابیت‌های هنری و درعین حال توجه به‌ضرورت‌های اجتماعی و همسان‌سازی با محیط شهری و همچنین دقت در باورها، آداب و رسوم، اعتقادات و با لحاظ عنصر راحتی و آسایش شهروندان از مسئولیت‌های مهم مدیریت شهری است.

پارک های یک روزه،نیاز امروز شهرها

«پارکلت»، یکی از پرطرفدار‌ترین مداخلات شهری

به‌گزارش سایت «دکانورسیشن»، یکی از راهکارهایی که می‌توان در جهت تأمین رضایت عابران پیاده استفاده کرد، پارکلت است. پارکلت‌ها یکی از پرطرفدار‌ترین مداخلات شهری محسوب می‌شوند که بخشی از پیاده‌رو هستند که فضای بیشتر و امکانات رفاهی برای مردمی که از یک خیابان استفاده می‌کنند، فراهم می‌کنند. این فضا بیرون زدگی از پیاده‌رو است و بخشی از خط پارکینگ خیابان را دربرمی‌گیرد و اندازه آن به اندازه چند جای پارک خودرو است. این فضای اضافی در پیاده‌رو برای عابران امکان توقف، نشستن و استراحت را فراهم می‌کند.

اگر پارکلت امکاناتی برای نشستن عابران نداشته باشد، ممکن است فضای سبز و باغچه‌ای در کنار پیاده‌رو باشد یا مکانی برای تبلیغات و کارهای هنری فراهم کند حتی این ظرفیت را دارد که امکاناتی برای پارک دوچرخه مهیا کند، این فضاها در واقع پارک با مقیاس کوچک هستند که در امتداد لبه‌ خیابان ایجاد می‌شوند. استفاده از این فضاهای عمومی برای مردم این پیام را تداعی می‌کند که شهروندان در اولویت قرار دارند.

کسبه یک محل هم براحتی می‌توانند روبه‌روی مغازه خود پارکلت ایجاد کنند، اما جالب است بدانید این فضا فقط مختص مشتریان آن مغازه نیست و سایرعابران هم می‌توانند از این پارکلت‌ها استفاده کنند. به طور مثال شوراها در سراسر استرالیا برای افزایش روح زندگی درصدد تأسیس و ایجاد پارکلت‌های ثابت هستند. البته یک نظرسنجی میان ۳۰۰ شهروند هم نشان داد مردم نسبت به ایجاد پارکلت با هدف سرزندگی اجتماعی و پویایی خیابان‌ها تمایل دارند.

پارک های یک روزه،نیاز امروز شهرها

سانفرانسیسکو، مرکز پارکلت

شهر سانفرانسیسکو در امریکا را به‌عنوان مرکز پارکلت می‌شناسند، در سال ۲۰۰۵، تیم طراحی به نام Rebar یک پارکینگ را به‌مدت دو ساعت به‌عنوان یک پارک مورد استفاده قرار داد تا بتواند فضای عمومی را کنترل کند و نظر مردم را در این زمینه مطلع شود؛ همین امر باعث شد در سال ۲۰۰۶ بیش از ۴۰ پارک موقت ایجاد شود که در حال حاضر نیز به یک رویداد بین‌المللی سالانه تبدیل شده است. روز جهانی پارک به‌جای پارکینگ در سال ۲۰۰۵ توسط «جان بلا» مهندس معمار و عضو انجمن معماران منظر امریکا بنا نهاده شد. این رویداد، یک فعالیت داوطلبانه و خودجوش است

که در آن معماران منظر و دیگر طراحان، پارکینگ‌ها را به پارک‌های کوچک یک روزه در اصطلاح پارکلت (parklet) تبدیل می‌کنند. غالباً پارکینگ‌های حاشیه خیابان‌ها و بلوارها که مکانی برای تردد ساکنان محلی است برای این منظور انتخاب می‌شود و به اندازه یک یا دو ماشین، برای ایجاد یک فضای سبز کوچک یک روزه اختصاص می‌یابد. این اتفاق به مردم کمک می‌کند تا حجم زیاد عرصه‌های عمومی که به ماشین‌ها اختصاص دارد را بهتر درک کرده وظرفیت های این فضاها جهت استفاده بهینه توسط شهروندان را دریابند.

تا سال ۲۰۱۰ سانفرانسیسکو یک سیاست کلی را برای کمک به ایجاد پارکلت‌ها معرفی کرد که این یک سابقه مهم برای سیاست‌های پارکلت در استرالیا و در سطح بین‌المللی قابل استفاده است. در حال حاضر بیش از ۵۰ پارکلت در سانفرانسیسکو وجود دارد. با توجه به برنامه پارک به جای پارکینگ تحت حمایت‌های غیرانتفاعی، کسب و کارهای کوچک، گروه‌های محله و سایرین ایجاد شده است. این قابلیت یک حس قوی از دموکراسی و دسترس‌پذیری را به ارمغان می‌آورد چرا که هر شخصی می‌تواند یک پارکلت در شهر خود نصب کند و ظاهراً هم بسیاری در سطح جهانی آن را انجام می‌دهند.

پارکلتی معروف به نام «Deeplet» توسط دیپ جاوا در خارج از منزلش نصب شده که یک مثال جالب و دیدنی از مشارکت مردم در نصب پارکلت‌ها در سانفرانسیسکو محسوب می‌شود. نکته حائز اهمیت این است که ما از کسب و کارهای پشت پرده این پارکلت‌ها بی‌خبر هستیم، اما جالب است بدانید کافه‌ها، نانوایی‌ها و فست فودها تقریباً بانی نصب پارکلت در سانفرانسیسکو هستند. اصطلاح «پارکلت» را می‌توان به شهر سانفرانسیسکو پیوند داد، اما برای مداخله، سنت‌های دیگری نیز وجود دارد. شاید ارتباط قوی بین پارکلت و کافه‌ها برای ما ملموس‌تر باشد چرا که برخی کافه‌ها از دیرباز از مسیرهای پیاده رو به‌عنوان ناحیه‌ای برای سرو غذا و کافه استفاده می‌کردند که می‌توان آن را انقلابی در زمینه تحول در استفاده از پیاده رو معرفی کرد.

پارک های یک روزه،نیاز امروز شهرها

پارکلت ها؛ فضای خصوصی نیستند

داستان پارکلت‌ها جدید است و طرفداران خود را دارد. با این حال طرفداران پارکلت‌ها بندرت این اتصال را ایجاد می‌کنند. تمایل نداشتن برنامه ریزان و سیاستگذاران برای ارتباط بین پارکلت‌ها و کسب و کار و همچنین نگرانی‌های مربوط به تجاری‌سازی و کالایی شدن شهر، یکی از معضلات پیش روی پارکلت هاست. این پارکلت‌ها دارای مجموعه‌ای از استانداردهای ساخت و ساز از جمله بیشینه طول و عرض، نحوه زهکشی آب‌های سطحی، استفاده نکردن از چراغ‌های راهنمایی و غیره هستند. نکته مهم دیگر در مورد آنها عمومی بودن و رایگان بودن این فضاهاست که مانع خصوصی‌سازی این فضاهای شهری می‌شود. پارکلت‌ها، فضاهای خصوصی نیستند و در زمین‌های عمومی نصب می‌شوند

که هم می‌توانند موقتی باشند و هم دائمی. این فضاها در انحصار شرکت‌هایی که آنها را نصب می‌کنند قرار ندارند و استفاده از آنها برای عموم آزاد است، حال آن شخص چیزی از آن مغازه بخرد یا نخرد و هر نشانه‌ای که ماهیت عمومی این فضا را نشان می‌دهد باید در محدوده آن وجود داشته باشد، برای مثال صاحب یک کافه براحتی می‌تواند روبه‌روی کافه خود پارکلتی را طراحی کند، اما این فضا تنها برای استفاده از مشتریان آن مغازه نخواهد بود و سایر عابران نیز می‌توانند بدون هیچ محدودیتی از آن استفاده کنند. در ضمن این فضا‌ها باید علائم کافی برای نمایش دادن رایگان بودن و عمومی بودن را دارا باشند.

این طرح هم مانند هر پروژه و ایده دیگری مورد نقد و بررسی قرار گرفته است برخی معتقدند مقیاس آن برای نیاز به بازی، تمرین و تعامل با طبیعت کوچک است و بر این باور هستند که این نکته نادیده گرفته شده است. در سانفرانسیسکو، برخی از پارکلت‌ها رد شده‌اند زیرا منتقدان اذعان می‌دارند این طرح نه تنها به توانمند‌سازی و سرزندگی جامعه کمک نمی‌کند بلکه شهروندان را به زحمت می‌اندازد. با این اوصاف پارکلت‌ها طرفداران خاص خود را دارد چراکه این مکان‌ها فقط فضاهای سبز نیستند بلکه مردم در آنها می‌توانند تعامل اجتماعی داشته باشند.

همچنین شهروندان امریکایی هم تمام قد از این طرح دفاع می‌کنند. با توجه به پیشرفت جوامع و تغییر سبک زندگی مردم کافه‌ها یکی از مکان‌هایی هستند که این روزها برای تعاملات اجتماعی نقش پررنگی ایفا می‌کنند و سایرمکان‌ها برای برقراری ارتباط کمرنگ شده‌اند. محبوبیت کافه‌ها شاید به این خاطر باشد که گزینه‌های دیگری برای مشارکت عمومی در شهرها وجود ندارد. پارکلت‌ها احتمال دارد توسط کسبه نصب شوند که البته در برخی موارد هم با بودجه و حمایت دولتی نصب می‌شوند و سیاست‌های پارکلت به این معنی است که فضای خصوصی نیستند.

فرصت‌های مشارکت با پارکلت‌ها بیشتر می‌شود و همچنین می‌توان به وضوح دید چقدر فضا در شهرها توسط خودروهای شخصی هدر می‌رود. بعد از پارکلت‌ها گزینه دیگری که در فضای شهری مورد استقبال عموم قرار می‌گیرد ایده‌های خلاقانه و نقاشی‌های دیواری در سطح شهر است. پرواضح است برای ایجاد فضاهای شهری خوشایند مردم نمی‌توان به کسبه یک منطقه متکی شد بلکه نقش دولت‌های محلی در ارائه خدمات با کیفیت بسیار مهم است، اما ایجاد پارکلت نشان می‌دهد که همه می‌توانند در این امر مشارکت داشته باشند و این مدل می‌تواند برای زیباسازی و جلب نظر شهروندان کارآمد باشد.

پارک های یک روزه،نیاز امروز شهرها

تهران، شهری با کمبود پارکلت‌ها

در کلانشهری مثل تهران که جمعیت گسترده‌ای از شهروندان را در خود جای داده متأسفانه این شهر با کمبود پارکلت‌ها (پارک‌های یک روزه) در بسیاری از خیابان‌ها، معابر و مراکز تجاری مواجه است و تاکنون هیچ گونه تمهیداتی از سوی مدیریت شهری در دوره‌های مختلف برای این نیاز شهروندان و برقراری تعاملات اجتماعی آنها اندیشیده نشده است. این در حالی است که به اعتقاد بسیاری از کارشناسان شهری اگر چنین فضاهایی در گوشه‌های مختلفی از شهر بویژه در مراکز و خیابان‌های اصلی و پرتردد طراحی شود آسایش، آرامش و نشاط اجتماعی را برای افراد جامعه به ارمغان می‌آورد.

این کارشناسان معتقدند با توجه به مختصات شهری مثل تهران و مشکلات و چالش‌های پیش روی آن ساخت پارکلت‌ها علاوه بر اینکه راهی برای تشویق شهروندان برای استفاده کمتر از وسایل نقلیه محسوب می‌شود همچنین این امکان را برای آنها فراهم می‌کند تا در ساعاتی از روز با حضور در پارکلت‌ها به استراحت بپردازند.
متأسفانه در برخی خیابان‌ها به‌دلیل ساخت و سازهای غیرقانونی در حاشیه پیاده روها و تصاحب فضاهای مشاع عمومی خلأ پارکلت‌ها کاملاً مشهود و ملموس است و در کنار این معضل حقوق شهوندان نیز نادیده گرفته شده است، ‏ بنابراین ضرورت دارد در مدیریت شهری در دور جدید برای جبران کمبود پارکلت‌ها برنامه‌ریزی‌های لازم انجام گیرد و با استفاده از تجربه و توان متخصصان و معماران اقدامات مؤثری برای ساخت این فضاها در دل شهرها صورت گیرد.

واشنگتن چه کودتا‌هایی را در آمریکای لاتین سازمان داد؟


هفته نامه صدا: دوره دوم حکومت باتیستا از یک طرف با مبارزات گروه ها و احزاب گوناگون انقلابی همراه بود و از سوی دیگر با حمایت های مالی و نظامی ایالات متحده آمریکا از رژیم حاکم بر کوبا ادامه یافت. در این سال ها، باتیستا همچنان در مقابل مردم مقاومت می کرد…

واشنگتن چه کودتاهایی را در آمریکای لاتین سازمان داد؟

کودتای کوبا

کودتای باتیستا در کوبا در ۱۰ مارس سال ۱۹۵۲ به وقوع پیوست و بدین ترتیب دیکتاتوری وی آغاز شود. فولخنسیو باتیستا، دیکتاتور پیشین کوبا در سال ۱۹۰۱ به دنیا آمد. وی در سی و دو سالگی، حزبی از طبقات متوسط کوبا را تشکیل داد و در سال ۱۹۳۳ در مقام رهبری حزب خود توانست به نوعی حکومت را در اختیار بگیرد و به طور غیرمستقیم قدرت را در دست داشته باشد. در نهایت باتیستا در سال ۱۹۴۰ به طور رسمی ریاست جمهوری کوبا را در اختیار گرفت و به مدت ۴ سال در این سمت باقی ماند. گرچه پس از آن قدرت و مسئولیت ظاهری در اختیار دیگران بود؛ اما باتیستا نفوذ و تسلط خود را در کشور حفظ کرد تا این که نهایتا پس از مدتی در تاریخ دهم مارس ۱۹۵۲ میلادی با انجام کودتایی موفق شد قدرت را به طور مطلق در دست بگیرد و حکومت دیکتاتوری خود را تا هفت سال دیگر ادامه دهد.

واشنگتن چه کودتاهایی را در آمریکای لاتین سازمان داد؟

دوره دوم حکومت باتیستا از یک طرف با مبارزات گروه ها و احزاب گوناگون انقلابی همراه بود و از سوی دیگر با حمایت های مالی و نظامی ایالات متحده آمریکا از رژیم حاکم بر کوبا ادامه یافت. در این سال ها، باتیستا همچنان در مقابل مردم مقاومت می کرد. از این رو، تلاش انقلابیون در سال ۱۹۵۸ میلادی به اوج خود رسید. در این سال حملات باتیستا علیه مبارزان مردمی با هواپیما و تانک و بمب های آتش زا توأم بود. آمریکا نیز قوایی را برای کمک به دولت رو به زوال کوبا فرستاد و پلیس مخفی باتیستا نیز بر شدت عمل خود افزود. با اوج گیری مبارزات چریکی در کوبا سرانجام باتیستا مجبور شد در یکم ژانویه ۱۹۵۹ میلادی از کشور خارج شود و قدرت را به مردم بسپارد.


کودتای شیلی

کودتای ۱۹۷۳ شیلی که در روز ۱۱ سپتامبر اتفاق افتاد، واقعه ای زیر و زبر کننده در تاریخ کشور شیلی و جنگ سرد به حساب می آید. مشاجره تاریخ نویسان سر جنبه های مختلف این کودتا هنوز هم ادامه دارد. در انتخابات ریاست جمهوری ۱۹۷۰ شیلی، سالوادور آلنده با تفاوت بسیار کمی بیشترین مقدار آرا را به دست آورد و با ۳۶٫۶ درصد آرا از خرخه الساندرو رودریگز (رئیس جمهور سابق شیلی با گرایش های محافظه کار) با ۳۵٫۸ درصد آراء و رادومیرو تومیک (با گرایش های دموکرات مسیحی) با ۲۷٫۹ درصد آرا جلو افتاد.

واشنگتن چه کودتاهایی را در آمریکای لاتین سازمان داد؟

از سالوادور آلنده به عنوان اولین رئیس جمهور مارکسیست که با رأی و دموکراسی به قدرت رسید نام می برند. به دلیل این که آلنده اکثریت مطلق به دست نیاورد، برای انتخاب شدنش نیاز به یک رأی اضافی از طرف مجلس ملی شیلی داشت. طبق قانون اساسی شیلی، این رأی باعث منصوب شدن سالوادور آلنده به پست رئیس جمهوری شیلی شد.

بخش های مختلفی از جامعه شیلی و همچنین ایالات متحده آمریکا به رئیس جمهور شدن آلنده اعتراض داشتند. آمریکا به همین دلیل فشار اقتصادی و دیپلماتیک زیادی روی دولت شیلی آورد. در ۱۱ سپتامبر ۱۹۷۳ ارتش با همراهی سازمان سیا، سالوادور آلنده را برکنار کرد. آلنده در این کودتا به همراه نزدیک به سه هزار نفر از یارانش کشته شد و آگوستو پینوشه قدرت را در دست گرفت.


کودتای آرژانتین

آرژانتین در قرن بیستم ۶ کودتا را با رنگ و بوی متفاوت تجربه کرده است که به ذکر چند نمونه از آن بسنده می کنیم. اولین آنها در همان سال با خلع رئیس جمهور منتخب دموکراتیک مردم هیپولیتو یریگورن آغاز شد. دیکتاتور نظامی، خوزه فلیکس اوریبورو رهبری حمله و کودتا علیه یریگورن را بر عهده گرفت و به این ترتیب دهه ها زجر و سختی را برای آرژانتینی ها به ارمغان آورد.

واشنگتن چه کودتاهایی را در آمریکای لاتین سازمان داد؟

کودتا علیه خوان پرون در سال ۱۹۵۵ از آن دست کودتاهایی است که رنگ و بوی انقلاب هم به خود گرفت. در ۱۶ ژوئن ۱۹۵۵، تعداد ۳۰ هواپیما از ارتش و نیروی دریایی را بمباران کردند. در آن شب حامیان پرون چندین کلیسا را به آتش کشیدند و حکومت در همان شب و میان آشوب بسیار سقوط کرد. در ۱۹ سپتامبر شهرستان مادرل پلاتا نیز بمباران شد و رئیس جمهور پرون از ترس جنگ همه جانبه داخلی از کشور فرار می کند و لوناردو که رهبری کودتا را بر عهده دارد، خودش را به عنوان رئیس دولت معرفی می کند اما این موضوع خیلی طول نمی کشد و پدرو آرامبورا به شکل رسمی رئیس جمهور آرژانتین می شود.

چند سال بعد کودتای دیگری علیه ایزابل پرون، اولین رهبر زن تاریخ جهان، همسر و جانشین رئیس جمهور سابق، خوان پرون را سرنگون کرد. کودتای سال ۱۹۷۶ آخرین تغییر دولت خشونت آمیزی بود که در قرن گذشته در این کشور به وقوع پیوست که به توصیه و حمایت ایالات متحده صورت گرفت.


حمله آمریکا به گرانادا

گرانادا که در نزدیکی ساحل ونزوئلا واقع شده است، کشوری کوچک با مساحتی کمتر از ۳۵۰ کیلومتر مربع به حساب می آید. با این وجود از نظر برنامه ریزان آمریکایی به عنوان تهدیدی برای کنترل هژمونیک آمریکا بر «جهان آزاد» به حساب می آمد. گرانادا استقلال خود را در سال ۱۹۷۴ پس از ۳۰۰ سال استعمار فرانسه و بریتانیا به دست آورد.

واشنگتن چه کودتاهایی را در آمریکای لاتین سازمان داد؟

در مارس سال ۱۹۷۹ ماوریس بیشاپ، رئیس دولت انقلابی خلق گرانادا، نخست وزیر «اریک گیری» را در حالی که در یک کنفرانس سازمان ملل در نیویورک حاضر شده بود، از حکومت خلع کرد. گروه پلیس مخفی گیری، مردم را با سلاح های به دست آمده از دیکتاتوری شیلی یعنی آگوستو پینوشه به قتل رسانده و می ترساندند.


نابودی انقلاب گواتمالا از سوی سیا

گواتمالا کشوری کوچک در آمریکای مرکزی است که تا امروز به عنوان یک کابوس مخوف باقی مانده است. این کشور که تقریبا در هزار مایلی جنوب مکزیک قرار دارد، مشکلاتش ریشه در ۵۰۰ سال پیش دارد؛ زمانی که کاوشگران اسپانیایی این منطقه را کشف کردند. کانکوئستادورهای فاتحان اسپانیایی، به شکلی اجتناب ناپذیر، مرگ و بیماری گسترده را برای بومیان این منطقه به ارمغان آوردند. برای سه قرن، این کشور تحت استعمار اسپانیا در وضعیتی بغرنج قرار داشت تا این که در سال ۱۸۲۱ اعلام استقلال کرد.

واشنگتن چه کودتاهایی را در آمریکای لاتین سازمان داد؟

در نیمه نخست قرن بیستم، گواتمالا تحت حکومت دیکتاتورهایی قرار داشت که با شرکت میوه ایالات متحده (UFC)، یک شرکت قدرتمند آمریکایی که با نام «اختاپوس» شناخته می شد در ارتباط بودند.

دلایل مشکلات گواتمالا را می توان به اجرای یک کودتا به مدیریت CIA از طرف رئیس جمهور دوایت دی. آیزنهاور مرتبط دانست که موجب استقرار حکومت های خودکامه بعدی در این کشور شد. گواتمالا در حال بهره بردن از یک انقلاب ۱۰ ساله بود ابتدا تحت حکومت خوان خوزه آروالو بود که حداقل دستمزدها را مشخص کرده و بودجه آموزش را افزایش داد. جانشین آروالو، جاکوبو آرینز بود که در سال ۱۹۵۱ به صورت دموکراتیک انتخاب شد. وی دست به اصلاحات ارضی زد تا زمین هایی را در اختیار دهقانان فقیر قرار دهد. چنین معیارهایی دربرگیرنده تهدیدهایی غیرقابل قبول برای هژمونی آمریکا در نیم کره غربی به حساب می آمدند.


مداخله نظامی در جزیره کارائیب

حمله آمریکا به جزیره کارائیب به دستور رئیس جمهور ریگان پاسخ بین المللی شدیدی از مجمع عمومی سازمان ملل به همراه داشت. مجمع عمومی سازمان ملل اعلام کرد که این مداخله نقض آشکار قوانین بین المللی به حساب می آید. مجمع عمومی سازمان ملل همچنین ضمن ابراز تاسف از حادثه رخ داده، مرگ شهروندان بی گناه را محکوم کرد.

واشنگتن چه کودتاهایی را در آمریکای لاتین سازمان داد؟

این مداخله حتی مورد مخالفت اکثر کشورهای عضو ناتو و متحدین آمریکا چون فرانسه، پرتغال، استرالیا، اسپانیا و هلند قرار گرفت. تمامی این نقدها برای نمادهای نخبگان غربی که معتقدند آمریکا باید به خودی خود نماد قانون به حساب بیاید، بی ربط به حساب می آمدند. دستاوردهای معمول برای حمله به گرانادا از سوی دولت آمریکا آماده شده بودند و رسانه های آزاد هم فرمانبردارانه آنها را منتشر کردند.

این رسانه ها این گونه القا می کردند که گرانادا یک «دیکتاتوری مارکسیستی» بوده و ارتش آمریکا به آنجا رفته تا حضور ارتش کوبا در دفاع از «این پایگاه امپریالیسم شوروی» را با شکست روبرو کند اما دلیل اصلی و واقعی این حمله چه بود؟ سرنگونی دولتی که با خواسته های هژمونی دولت آمریکا همخوانی نداشت و ممکن بود پس از کوبا به عنوان مثال دیگری از نافرمانی شناخته شود.


حمایت سیا از کارلوس کاستیو

سیاست های آربنز UFC را که برای سال هایی طولانی کارگران گواتمالایی را استثمار کرده بود و ارتباطاتی مستقیم با دولت آیزنهاور داشت، تهدید می کرد. UFC به شکلی خصمانه به لابی با آیزنهاور پرداخت و او در نهایت به سیا مجوز داد تا به نیروهای تحت فرماندهی دیکتاتور راستگرا، کارلوس کاستیو آروماس کمک کند.

واشنگتن چه کودتاهایی را در آمریکای لاتین سازمان داد؟

ارتش گواتمالا در نتیجه تهدید به حمله از طرف نیروهای آمریکایی نهایتا حاضر به جنگ نشد و این یعنی یک اشتباه بزرگ تاریخی. تقریبا چهار دهه جنگ داخلی در پی این وقایع گریبانگیر گواتمالا شد چرا که دیکتاورهای بعدی تحت حمایت دولت آمریکا، جنایات و قساوت هایی چون نسل کشی مردم قوم مایا را مرتکب می شدند.

پیرترین مدل جهان، الگوی عروسک باربی شد!


برترین ها – ترجمه از پردیس بختیاری: آیریس آپفل متولد ۲۹ اوت ۱۹۲۱ در نیویورک، یک کارآفرین آمریکایی، طراح داخلی و آیکون مد است. آیریس ۹۷ ساله، با استایل متفاوت خود همیشه مورد توجه علاقمندان به مد بوده و هست. شهرت او به جایی رسیده که توجه شرکت عروسک سازی باربی را نیز به خودش جلب کرده است. 

پیرترین مدل جهان، الگوی عروسک باربی شد!
شرکت باربی، برای ساخت جدیدترین عروسک خود، این مدل مشهور را الگو قرار داد و عروسکی مشابه با او را ساخته است.

پیرترین مدل جهان، الگوی عروسک باربی شد!
رونمایی از این عروسک توسط آپفل و در صفحه اینستاگرامش صورت گرفت. این عروسک یک کت و شلوار گلدوزی شده از برند گوچی، چند گردنبد بزرگ، دستبندهای رنگی و اکسسوری مورد علاقه آیریس که عینک گرد بزرگ است، به تن دارد.

آیریس آپفل با سبک خاص لباس پوشیدن خود توانست مدل مشهورترین شرکت عروسک سازی جهان شود. اگر چه باربی چین و چروک های صورت آیریس را ندارد اما به خوبی توانسته سن بالای او را نشان دهد. 

پیرترین مدل جهان، الگوی عروسک باربی شد!
البته شرکت باربی به مناسب روز زن، از زن های تاثیرگذار دیگری در جهان، مانند فریدا کالو یا اشلی گراهام، نیز الگو گرفت و عروسک مشابه آنها را روانه بازار کرد. این بار هم نوبت مسن ترین مدل دنیای مد و فشن بود.متاسفانه عروسک آیریس آپفل برای فروش نمی باشد و تنها بهانه ای برای معرفی این ستاره و قدردانی از او در دنیای مد و فشن تولید شده است. 

پیرترین مدل جهان، الگوی عروسک باربی شد!
آیریس می گوید: «چرا تا زمانی که ما می توانیم خودمان باشیم، باید از دیگران تقلید کنیم. امروزه گزینه های زیادی پیش رویمان است که می توانیم از آنها ایده بگیریم اما باید در این راه خلاقیت به خرج دهیم. به نظر من اگر به خود و نظراتمان احترام بگذاریم و به دنبال آنچه بدان علاقه داریم برویم، جهان بهتری را خواهیم ساخت. از مغزتان کمک بگیرید، به فکر دیگران باشید، سپس به خودتان در آینه نگاه کنید و با اعتماد به نفس پیش روید.»

پیرترین مدل جهان، الگوی عروسک باربی شد!

چگونه متناسب با فرم چشم‌ها خط چشم بکشیم؟


وبسایت بدونیم: خط چشم آرایش را تکمیل می کند و یاد گرفتن آن به کمی تمرین و زمان نیاز دارد. به خصوص خط چشم های دنباله دار که به آن خط چشم گربه ای هم می گویند. نکته مهمی که حتما باید هنگام کشیدن خط چشم در نظر بگیرید فرم چشم های تان است. بعد از انتخاب فرم چشمتان مطابق با روش هایی که در زیر توضیح داده ام خط چشم بکشید.

چشم های با فاصله

چگونه متناسب با فرم چشم ها خط چشم بکشیم؟

با کوتاه و به سمت بالا کشیدن دنباله خط چشم فاصله چشم ها را کمتر کنید. خط چشم را روی خط اشک یا خط مژه (واترلاین) بکشید. هنگام کشیدن خط چشم در گوشه داخلی قسمت بالا و پایین چشم بسیار مراقب باشید. خط قسمت داخلی چشم را کمی کشیده تر بکشید تا در ظاهر صورت تعادل ایجاد شود.


چشم های کم فاصله

چگونه متناسب با فرم چشم ها خط چشم بکشیم؟

درست بر عکس چشم های با فاصله برای این مدل چشم ها باید خط قسمت بیرونی چشم یعنی دنباله را بلندتر، صاف تر و به حالت افقی بکشید. گوشه داخلی چشم را خط چشم نزنید و بیشتر به گوشه خارجی تمرکز کنید تا فاصله چشم ها کمی بیشتر نشان داده شود.


چشم های ریز

چگونه متناسب با فرم چشم ها خط چشم بکشیم؟

برای چشم های ریز کمی خط چشم را محو کنید. هر چه خط چشم واضح تر باشد چشم ها ریزتر نشان داده می شود. به جای خط چشم مدادی از خط چشم های مایع استفاده کنید. فقط روی پلک بالا خط چشم بکشید و تا دنباله آن را محو کنید.


چشم های پف کرده

چگونه متناسب با فرم چشم ها خط چشم بکشیم؟

اگر خط چشم باریک بکشید هنگام باز کردن چشم مشخص نمی شود پس بهتر است پهن تر بکشید. زیر خط مژه بالا و داخل خط اشک (واترلاین) نیز بکشید تا تعادل بیشتری ایجاد کنید. چشم های پف کرده نباید برای پلک پایین خط چشم بکشند زیرا چشم ها کوچک تر نشان داده می شوند. فقط در قسمت گوشه خارجی چشم کافی است.


چشم های بادامی

چگونه متناسب با فرم چشم ها خط چشم بکشیم؟

برای این که خط چشم بزرگ تر و زیباتر نشان داده شود فقط یک سوم چشم ها را خط چشم باریک بکشید و در انتهای خارجی چشم آن را ضخیم تر کنید. پایین پلک هم خط چشم بزنید تا فرم زیبای چشم ها بیشتر نشان داده شود.


چشم های کشیده به سمت بالا

چگونه متناسب با فرم چشم ها خط چشم بکشیم؟

این فرم چشم ها شباهت زیادی به چشم های بادامی دارند. پلک بالایی را خط چشم بزنید و دنباله آن را به سمت بالا بکشید.


چشم های کشیده به سمت پایین

چگونه متناسب با فرم چشم ها خط چشم بکشیم؟

برای کشیدن این مدل چشم ها به سمت بالا دنباله خط چشم را پهن و به سمت بالا بکشید. خط چشم را از وسط پلک شروع کنید و دنباله آن را در زاویه ۴۵ درجه بکشید.


چشم های تک پلک

چگونه متناسب با فرم چشم ها خط چشم بکشیم؟

از آن جا که این مدل چشم ها پلک ندارند خط چشم را تا جای ممکن نزدیک به خط مژه بکشید و دنباله آن ضخیم و کشیده باشد. اگر می خواهید چشم ها گردتر نشان داده شود از وسط پلک خط چشم را پهن کنید و دنباله آن را کوتاه تر بکشید.

معصومه ابتکار: تعادل جنسیتی بر هم خورده است


سالنامه آرمان امروز – زهرا سلیمانی: امروزه زنان در ایران پا به پای مردان به فعالیت می پردازند، اما در برخی مواقع دیدگاه ها نسبت به زن امروز همچون گذشته از پیشرفت او جلوگیری می کند. برای مثال آمارهای همسر آزاری در ایران، متفاوت است، اما تقریبا ۲۰ درصد زنان در طول زندگی خود تجربه خشونت فیزیکی و حدود ۵۰ تا ۶۰ درصد نیز تجربه خشونت عاطفی دارند. از سوی دیگر در سال های اخیر اخبار متعددی درباره عدم اجازه خروج از کشور ورزشکاران زن توسط همسران شان حاشیه ساز شد.

هر یک از این مسائل را می توان جزو مطالبات زنان از دست اندرکاران امر جویا شد. این در حالی است که با تحولات امروز نیازمند سازوکارهای علمی و تخصصی برای پیشگیری و مدیریت آسیب های اجتماعی هستیم و باید با مواجهه صحیح با این موضوع، مداخلات مناسب طراحی و برنامه ریزی درست انجام شود. آنچه در ادامه می خوانید مشروح گفتگوی ما با معصومه ابتکار، معاون امور زنان و خانواده رئیس جمهوری درباره کم و کیف خدمات رسانی به زنان در دولت دوازدهم است.

معصومه ابتکار: تعادل جنسیتی بر هم خورده است

وضعیت زنان کشور را در شرایط کنونی چگونه ارزیابی می کنید؟ زن امروز در مقایسه با گذشته از امکانات و شرایط مناسب تری برخوردار است، اما باز هم شاهد برخی تبعیض ها در حوزه های مختلف برای زنان هستیم. برای رفع این تبعیضات چه باید کرد؟

– بله، به طور قطع در حال حاضر وضعیت زنان در زمینه های مختلف به صورت زیربنایی و اساسی نسبت به قبل ارتقا داشته است. وقتی به کاهش نرخ بی سوادی در میان زنان و پیشی گرفتن آنان در ورود به آموزش عالی نگاه می کنیم یا افزایش امید به زندگی و بهبود شرایط بهداشتی را در نظر می گیریم نسبت به قبل از انقلاب تفاوت های جدی به چشم می خورد، اما در عین حال می بینیم وضعیت اشتغال زنان به نسبت ارتقای تحصیلی آنان رشد نداشته و برای مثال بیکاری زنان تحصیل کرده در برخی استان ها بیش از سه برابر مردان است. این وضعیت از سویی البته به مشکل اشتغال در کشور بر می گردد که نباید آن را از نظر دور داشت. نگاه دولت به این موضوع در برنامه ششم توسعه روشن است؛ تکلیف ماده ۱۰۱ قانون برنامه ششم برنامه ریزی متعادل جنسیتی است، یعنی برنامه ها به نحوی تنظیم شود

که زنان هم بتوانند دسترسی برابر به خدمات مانند آموزش، بهداشت، ورزش، فرهنگ و اشتغال داشته باشند. بنابراین ما برای توسعه و اشتغال زنان در کشور دو برنامه داریم، یکی مصوبه دولت درباره تسهیلات مربوط به اشتغال فراگیر است که در پی جریان شکل گیری آیین نامه و فرآیند اشتغال زنان هستیم. دیگری، تخصیص یک و نیم میلیارد تومان از صندوق توسعه برای اشتغال زنان روستایی است. همچنین در تلاش هستیم از فناوری های نوین برای کارآفرینی زنان بهره مند شویم. در هر صورت توانمندسازی اقتصادی زنان مهم است و باید سهم آنان از این مقوله جدا دیده شود. اشتغال زنان سرپرست خانوار نیز از اولویت هاست که به طور مثال در بخش شهری با همکاری بهزیستی، کارگروه ویژه ای تشکیل شده است.

اقداماتی مانند ارائه تسهیلات به زنان سرپرست خانوار از طریق بانک قرض الحسنه مهر ایران که در تفاهمنامه با معاونت ریاست جمهوری در امور زنان و خانواده صورت گرفته یا ایجاد صندوق های خانگی که سیاستی دوستدار خانواده است. در این میان باید برای افزایش تمایل جوانان به ازدواج و تقویت نشاط در جامعه نیز برنامه ریزی کرد و آموزش در این عرصه ها مهم است. تقسیم کار ملی بین دستگاهی در این زمینه صورت گرفته تا آموزش قبل و بعد از ازدواج ارائه شود. هر چند در حوزه زنان و خانواده عقب ماندگی و چالش داریم اما دستاوردهای زیادی هم داشته ایم و حتی می توانیم تجربیات خود را در همکاری های بین المللی عرضه کنیم.

شما تاکنون رایزنی های متعدد برای حضور زنان در ورزشگاه ها انجام داده اید، هم اکنون این مسئله در چه مرحله ای است؟

– سال ها خانم ها با رعایت موازین وارد استادیوم ها شده اند و این حساسیت ها به عوامل مختلفی بر می گردد اما حالا در این شرایط باید بتوانیم اعتمادسازی لازم را انجام دهیم. الان برای حضور زنان در ورزشگاه ها نیازمند چارچوب ها و تدابیری هستیم. به همین منظور آیین نامه ای تصویب شده تا شرایط برای حضور زنان در ورزشگاه ها تسهیل و این امر امکان پذیر شود. اگر در چارچوب ارزش ها، موازین و مقررات پیش برویم، مشکل حل می شود.

ازدواج زودهنگام یکی از چالش های امروز است. بر اساس نظرات کارشناسان امر، آمار این نوع ازدواج در سال های اخیر افزایش یافته است. در این زمینه چه اقداماتی می توان انجام داد؟

– در ایران ماده ۱۰۴۱ قانون مدنی مصوب سال ۱۳۱۲ نکاح انات قبل از ۱۵ سال تمام و نکاح ذکور قبل از ۱۸ سال را ممنوع اعلام کرده بود، اما بنا بر شرایط با نظر دادگاه ممکن بود اجازه ازدواج داده شود. این اجازه به انات کمتر از ۱۴ سال و ذکور کمتر از ۱۵ سال داده نمی شد. سال ۱۳۵۳ در قانون حمایت خانواده در ماده ۲۳ این سن افزایش پیدا می کند و درباره مردان به ۲۰ سال و درباره زنان به ۱۸ سال می رسد. ۱۸ سال و ۱۵ سال هم کف سن ازدواج می شود و پایین تر از این سن به هیچ وجه امکان ازدواج وجود ندارد. یک قانون مجازات هم داریم که در سال ۱۳۱۶ تصویب شده که گفته اگر کسی خلاف شرایط ماده ۱۰۴۱ ازدواج کند، محکوم می شود

و اگر بر اثر ازدواج آسیبی به زن وارد شود، مجازات فرد شدید می شود که هم اکنون این قانون منسوخ شده است. بعد از انقلاب ماده ۱۰۴۱ تغییر کرد و سن بلوغ شرعی جایگزین شد که انتقاداتی به آن وارد بود. تا این که سال ۸۱ لایحه اصلاح ماده ۱۰۴۱ تقدیم مجلس شد و سن ۱۵ و ۱۳ سال بر اساس نگاه فقهی جایگزین شد اما شورای نگهبان آن را نپذیرفت و در مجمع تشخیص مصلحت به تصویب رسید. در حال حاضر هم در قانون حمایت خانواده مصوب ۱۳۹۱ ماده ۵۰ مجازات هایی را وضع کرده ایم که جایگزین قانون راجع به ازدواج شده و می گوید اگر کسی خلاف این قانون ازدواج کند، مجازات دارد. این در حالی است که با آموزش و ترویج آگاهی های فرهنگی می توان از ازدواج دختران در سنین پایین جلوگیری کرد. اگر قانون اصلاح شود ولی فرهنگ و رفتارها اصلاح نشود، میزان تخلفات افزایش خواهد داشت.

در ضمن درصد قابل توجهی از دختران در این نوع ازدواج ها انگار فروخته می شوند، چون از طبقات اجتماعی و مالی ضعیف جامعه هستند. برای جلوگیری از این مقوله چه راهکاری می توان ارائه داد؟

– این همان بحث فرهنگی است که البته شرایط اقتصادی نیز در آن نقش بسیار مهمی ایفا می کند. قطعا در این جا ارتقای سطح سواد و فرهنگ دختران و خانواده ها مهم است. مثلا اقداماتی که برای بازگشت دختران بازمانده از تحصیل صورت می گیرد و خودم مهر امسال شاهد راه اندازی مدرسه ای برای دختران در حاشیه شهر زاهدان بودم، می تواند در چنین فرآیندهایی موثر باشد.

بنابراین دولت به موضوع بازماندگی از تحصیل توجه دارد و تشکل های غیر دولتی و خیریه ها نیز در این زمینه به دولت کمک شایانی می کنند. از سوی دیگر گفتگوهایی با علمای اهل تسنن در استان های سیستان و بلوچستان و گلستان داشته ایم و تلاش داریم که از طریق این گفتگوها در ارتباط با ارتقای وضعیت زنان، کودکان و جلوگیری از ازدواج کودکان اقداماتی انجام دهیم. خوشبختانه این علما نیز دیدگاه های روشن و خوبی دارند و معتقدند این رفتارها با آموزش و روشنگری قابل حل است.

معصومه ابتکار: تعادل جنسیتی بر هم خورده است

برای خروج زنان از کشور بدون اجازه همسر تاکنون اقدامات فراوانی انجام شده، اما همچنان این مسئله برای خروج زنان چالش برانگیز است. در این زمینه چه اقداماتی در دست انجام است؟

– این موضوع در مجلس و توسط نمایندگان مردم در حال پیگیری است. ما هم رایزنی کردیم و امیدواریم که گشایش رخ دهد. همچنین اقدامات مهمی در دولت یازدهم برای توسعه کارآفرینی زنان چه در حوزه بانوان در معرض آسیب و چه زنان تحصیل کرده انجام شده است. همچنین با توجه به بحث بهداشت، آموزش، اشتغال، هنر و ورزش شاهد پیشرفت های زیادی در کل کشور و در سطح بین المللی بودیم. دولت دوازدهم می خواهد ۳۰ درصد از مناصب دولتی در اختیار بانوان قرار گیرد.

خانم ابتکار شما از سازمان محیط زیست به این نهاد آمده اید. امروز چالش های محیط زیستی در ابعاد مختلف کشور مشاهده می شود. برای ورود دغدغه های محیط زیستی به خانه های مردم چه برنامه ای دارید؟

– هم اکنون ۳۰ درصد آب، خاک و نهاده های کشاورزی در ایران تا به سفره برسد و بعد در سر سفره اسراف می شود. در این زمینه فرهنگ خانواده ها بسیار مهم است. درک ارزش غذا و عدم اسراف در آب یا انرژی می تواند سبب تحولات عظیمی در کشور شود. در این زمینه در دولت دوازدهم کارگروه بهداشت، سلامت و محیط زیست معاونت رئیس جمهوری در امور زنان و خانواده به دو کارگروه «بهداشت و سلامت» و «محیط زیست، تغییر اقلیم و سکونتگاه های غیررسمی» تبدیل شد تا به طور مجزا مد نظر قرار گیرد. در این کارگروه موضوع مصرف آب نیز به طور جدی در دست بررسی و ارائه آموزش های مختلف به خانواده هاست.

درباره وضعیت لایحه حمایت از زنان توضیح دهید؟

– متاسفانه در جوامع مختلف از جمله ایران، خشونت هایی در داخل درصدی از خانواده ها علیه زنان و کودکان وجود دارد. خشونت، مناسبات خانواده را به هم می زند و سبب ناهنجاری های فراوان اجتماعی می شود. کسی که در داخل خانواده آسیب می بیند به زودی اجتماع را از موضعی دچار آسیب می کند. البته خشونت تعاریف ویژه خود را دارد و آخرین مرحله کتک زدن است. ولی به هر حال آثار و عوارض آن بسیار وسیع است. از همین رو پیگیر لایحه منع خشونت علیه زنان بوده ایم و در ماه های اخیر با همکاری قوه قضائیه آخرین بررسی ها روی آن انجام شده و در حال نهایی شدن است.

همچنین موضوع کودکان و جوانان برای دولت مهم است و در همین راستا لایحه ای در حمایت از کودکان و نوجوانان هم ارائه شده که در مجلس در حال جمع بندی است. امیدواریم با تصویب این لوایح پشتوانه قوی برای مقابله با خشونت در جامعه داشته باشیم. دولت در کنار پیگیری قوانین، با حمایت و توسعه اورژانس های اجتماعی با شماره تلفن ۱۲۲ در سطح مراکز استان و به تدریج تسری آن در سطح شهرستان ها هم کار کرده است. در کنار اغلب مراکز اورژانس اجتماعی خانه های امنی ایجاد شده و در همکاری خوبی با قوه قضائیه، امکان رهایی سریع افراد تحت خشونت در داخل خانواده به این خانه های امن ایجاد شده است.

زن امروز در مقایسه با گذشته تحصیل کرده تر، شاغل و دارای ویژگی های مطلوب و مستقل است، اما در محیط های شغلی با بینش مردسالارانه مواجه است، برای تساوی حقوق زنان و مردان در جامعه می توان چه اقداماتی را لحاظ کرد؟

– مصوبه اختصاص سهم ۳۰ درصدی مدیریت زنان در دستگاه های اجرایی که در آغاز این دولت تحقق یافت، نشان از اراده دولت در این زمینه دارد. بهبود رویکردها نسبت به جایگاه و توانمندی های زنان از آغاز دولت یازدهم روشن بوده است. با توجه به این رویکرد، بخشی از برنامه ها در زمینه زنان و خانواده تداوم یافته، برخی اصلاح و برنامه های جدیدی نیز لحاظ شده و پیگیری می شود. اما تاکید می کنم که سعی داریم حوزه زنان را با نگاه ملی ببینیم و شایسته سالاری را در نظر بگیریم. طی ماه های اخیر شش پست معاونت وزیر در اختیار خانم ها قرار گرفته که نشانگر روند مطلوبی است و سرعت ورود زنان به عرصه های تصمیم سازی را نشان می دهد که امیدوارم با شیب خوبی تداوم یابد. به هر حال لازم است در جایی که آمارها و شاخص ها نشان می دهد تعادل جنسیتی بر هم خورده، برای اصلاح اقدام کنیم.

همچنین هر جا سیاستی تدوین شده که از نیازهای بانوان غفلت شده باشد یا جایی که شکاف و فاصله افتاده، برنامه ریزی صحیح داشته باشیم تا شکاف ها از بین برود. هم اکنون منشور حقوق شهروندی زنان را پیگیری کرده و باید همه روی آن کار کنیم. در این شرایط قوای مقننه و قضائیه و سازمان های مختلف، به ویژه سازمان های مردم نهاد هم برنامه ها و وظایفی دارند که با همکاری آنها می توان بسیاری از مشکلات را حل کرد. خوشبختانه شاهد حضور زنان در قوه قضائیه هم هستیم و زنان به عنوان دادیار و رایزنان حقوقی می توانند در این قوه فعالیت کنند. هم اکنون ۶۰ تا ۶۵ درصد دانشجویان و ۲۷ درصد از اساتید دانشگاه ها را زنان تشکیل می دهند و دولت تلاش کرده زنان بتوانند در حوزه های کارآفرینی فعالیت کنند.

تاکنون تلاش های فراوان برای ارتقای قوانین جاری انجام و بسیاری از قوانین اصلاح شده اند، در عین حال نیاز به گفتگوهای زیادی وجود دارد. سازمان های مردم نهاد بسیاری هم در کشور فعالیت دارند و وزارت کشور ۲۵ هزار مجوز در این زمینه صادر کرده که در اکثر آنها خانم ها نقش محوری دارند؛ چه در موضوعات زنان و خانواده، آموزش و آسیب ها و چه در حوزه هایی مثل محیط زیست خانم ها بسیار با انگیزه فعالیت می کنند. این فعالیت ها به دلیل ماهیت داوطلبانه و معنوی، کارآیی و اثربخشی بالایی داشته و سرمایه اجتماعی بزرگی برای کشور محسوب می شوند.

چه اقداماتی برای صدور شناسنامه برای کودکان ایرانی متولد شده از مادران ایرانی انجام شده است؟ این در حالی است که این کودکان برای تحصیل، درمان و … با مشکلات عدیده ای روبرو هستند.

– معاونت زنان ریاست جمهوری و دولت دوازدهم در چارچوب قانونی باید زیرساخت های لازم مانند درهای ورود و خروج مجاز را فراهم کند. امیدواریم در شرایطی منطقی این فرصت برای زنان فراهم شود. هم اکنون وزارت کار برگه های اقامت موقتی را برای این افراد صادر کرده تا کودکان مورد اشاره مشکل آموزش و بازماندگی از تحصیل نداشته باشند. همچنین به دنبال این هستیم با تامین اعتبارات لازم برای فرزندان اتباعی که موفق به دریافت شناسنامه نشده اند، مشکل آنها را برطرف کنیم.

استفاده از مطالب تنها با ذکر منبع امکانپذیر است. این سایت ثبت شده در ستاد ساماندهی وزارت ارشاد اسلامی میباشد و تمام فعالیت های این سایت طبق قوانین جمهوری اسلامی ایران میباشد. - طراحی شده توسط پارس تمز
%u0637%u0631%u0627%u062D%u06CC %u0633%u0627%u06CC%u062A